Knowledge Rights 21 – nove priložnosti za sodelovanje
Do 7. marca 2023 se zbirajo predlogi raziskav, osredotočenih na dokazovanje vplivov avtorsko pravnih izjem za raziskovanje v različnih zakonodajah ter na dokazovanje medsebojnega vpliva delovanja tehnoloških zaščitnih ukrepov (technological protection measures TPM) in avtorsko pravnih izjem, oboje v evropskem prostoru.
Do 31. marca 2023 se zbirajo tudi pobude, za nacionalne projekte, ki bi imeli dokazljiv vpliv na regulativni okvir.
Program Knowledge Rights 21 (KR21) je osredotočen na uvedbo sprememb v zakonodaji in praksi po vsej Evropi, ki bodo okrepile pravico vseh do znanja. Temelji na prepričanju, da je znanje bistvenega pomena za izobraževanje, raziskovanje, inovacije in kulturno udeležbo ter da mora imeti vsakdo možnost – zlasti prek knjižnic in arhivov ter digitalno – dostopati do njega in ga uporabljati.
KR21 s prvim razpisom išče izvajalca, ki bo s svojo raziskavo okrepil pravno in empirično bazo podatkov o raznolikosti izjem in omejitev za raziskovanje, ki so trenutno v veljavi v evropski avtorsko pravni zakonodaji, in o praktičnem vplivu, ki ga imajo izjeme na prizadevanja raziskovalcev v Evropi.
KR21 z drugim razpisom išče izvajalca, ki lahko izvede raziskavo, osredotočeno na ustvarjanje dokazov o uporabi in vplivu tehnoloških zaščitnih ukrepov (TPM) na avtorsko pravno zaščitenih delih v okviru izjem za raziskovanje in izobraževanje.
Rok za prijavo je 7. marec 2023.
S tretjim razpisom se poziva časovno omejene projekte v podporo ciljem KR21 programa, ki bi z nepovratnimi sredstvi za nacionalne pobude morali ustvariti rezultate, ki imajo lahko merljiv in dokazljiv vpliv na regulativni okvir. Predlagajo se dejavnosti, kot so: dogodki, ki spodbujajo razumevanje in soglasje glede vprašanj, povezanih s KR21 programom; ciljno usmerjene raziskave in zbiranje dokazov, ki se lahko uporabijo za zagotavljanje učinkovite podpore zagovorništvu z uporabo ekonomskega, konkurenčnega ali avtorsko pravnega pristopa; sodelovanje in dogodki z oblikovalci politike.
Do besedil razpisa lahko dostopate tukaj:
Technological protection measures
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.