10. obletnica Manifesta javne domene
V letošnjem letu obeležujemo 10. obletnico Manifesta javne domene, katerega cilj je opozoriti na pomen bogastva informacij, ki je prosto ovir, povezanih z avtorskimi pravicami, ki omejujejo dostop in ponovno uporabo avtorskega dela.
Pri javni domeni gre za to, da teh ovir ni, ker imetniki pravic prostovoljno dovoljujejo uporabo svojega dela ali ker je avtorskopravno varstvo že poteklo. Poleg tega sestavljajo javno domeno tudi dela, ki ne izpolnjujejo pogoja izvirnosti ali so izključena iz avtorskopravnega varstva (na primer podatki, ideje, metode delovanja itd.). V času, ko nam internet omogoča neposreden dostop do naše kulturne dediščine in znanja je pomembno, da nosilci politične oblasti in posamezniki pripomorejo h krepitvi koncepta javne domene. Med prvimi podpisniki Manifesta je tudi Inštitut za intelektualno lastnino.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).