10. obletnica Manifesta javne domene
V letošnjem letu obeležujemo 10. obletnico Manifesta javne domene, katerega cilj je opozoriti na pomen bogastva informacij, ki je prosto ovir, povezanih z avtorskimi pravicami, ki omejujejo dostop in ponovno uporabo avtorskega dela.
Pri javni domeni gre za to, da teh ovir ni, ker imetniki pravic prostovoljno dovoljujejo uporabo svojega dela ali ker je avtorskopravno varstvo že poteklo. Poleg tega sestavljajo javno domeno tudi dela, ki ne izpolnjujejo pogoja izvirnosti ali so izključena iz avtorskopravnega varstva (na primer podatki, ideje, metode delovanja itd.). V času, ko nam internet omogoča neposreden dostop do naše kulturne dediščine in znanja je pomembno, da nosilci politične oblasti in posamezniki pripomorejo h krepitvi koncepta javne domene. Med prvimi podpisniki Manifesta je tudi Inštitut za intelektualno lastnino.
Dne 18. marca 2021 bo dr. Maj Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Univerzi v Mariboru predavala o pravnih in etičnih vidikih avtorstva strokovnih in znanstvenih člankov. Predavanje bo namenjeno zaposlenim na Univerzi v Mariboru.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?