Nemški non-paper glede 13. člena Direktive
Teresa Nobre, Communia, piše o tem, da je nemška delegacija v Svetu nedavno predstavila neuraden dokument (non-paper), s katerimi predlaga nekatere spremembe k 13. členu Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Predlaga se sledeče:
– izvzetje platform z letnim prometom do 20 milijonov evrov;
– oprostitev odgovornosti platform v določenih situacijah (če na primer platforma dokaže, da si je po najboljših močeh prizadevala pridobiti dovoljenje imetnika pravice);
– uvedba obvezne izjeme avtorske pravice za vsebine, ki jih ustvarijo uporabniki (user-generated content) ob plačilu poštenega nadomestila imetnikom pravic.
Predlagane rešitve so sicer korak v pravi smeri, vendar je problematična zlasti uvedba nadomestila. Zakaj bi uporabnik, ki na platformo z namenom parodije, karikature ali kritike naloži vsebino, katero je ustvaril, ta vsebina pa vsebuje tudi neko varovano delo oziroma njegov del, moral za uporabo izjeme plačevati nadomestilo? Diši po uvedbi davka na izvrševanje svobode ustvarjanja in pravice do izražanja. Mar obstoječe izjeme v avtorskem pravu tega ne dovoljujejo?
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.