Nemški non-paper glede 13. člena Direktive
Teresa Nobre, Communia, piše o tem, da je nemška delegacija v Svetu nedavno predstavila neuraden dokument (non-paper), s katerimi predlaga nekatere spremembe k 13. členu Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu.
Predlaga se sledeče:
– izvzetje platform z letnim prometom do 20 milijonov evrov;
– oprostitev odgovornosti platform v določenih situacijah (če na primer platforma dokaže, da si je po najboljših močeh prizadevala pridobiti dovoljenje imetnika pravice);
– uvedba obvezne izjeme avtorske pravice za vsebine, ki jih ustvarijo uporabniki (user-generated content) ob plačilu poštenega nadomestila imetnikom pravic.
Predlagane rešitve so sicer korak v pravi smeri, vendar je problematična zlasti uvedba nadomestila. Zakaj bi uporabnik, ki na platformo z namenom parodije, karikature ali kritike naloži vsebino, katero je ustvaril, ta vsebina pa vsebuje tudi neko varovano delo oziroma njegov del, moral za uporabo izjeme plačevati nadomestilo? Diši po uvedbi davka na izvrševanje svobode ustvarjanja in pravice do izražanja. Mar obstoječe izjeme v avtorskem pravu tega ne dovoljujejo?
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.