Avtorske pravice na nekonvencionalnih likovnih delih
Reševanje avtorskopravnih vprašanj je velikokrat zapleteno že pri t.i. tradicionalnih umetniških delih, kot so na primer slike, pisana dela ali glasbena dela. Zato je lahko urejanje imetništva avtorskih pravic še toliko težje v primerih nekonvecionalnih del, ko je medij, na katerem se delo nahaja, tuja stavba (npr. grafiti) ali celo tuja človeška koža, kot je to primer pri tetovažah.
Kdo je imetnik avtorskih pravic na tetovaži, ki jo je tetover vnesel v kožo svoje stranke? Kaj če je tetover motiv tetovaže prekopiral od tujega avtorskega dela? Je v primerih posegov v avtorske pravice mogoče zahtevati in doseči celo odstranitev tetovaže? Ta in druga vprašanja v svojem prispevku “Nekonvencionalna likovna dela in avtorske pravice – je moja tetovaža res moja?”, ki je bil 18. 6. 2020 objavljen v reviji Pravna praksa (pp. 24-26), obravnava Timotej Kotnik Jesih.
Celoten prispevek si lahko preberete tukaj.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).
IPI se bo kot članica Network of Centers 18. maja 2023 udeležil srečanja v Bostonu.
GPAI so-organizira delavnice skupaj z Max Planck inštitutom in Univerzo Duke.