Avtorske pravice na nekonvencionalnih likovnih delih
Reševanje avtorskopravnih vprašanj je velikokrat zapleteno že pri t.i. tradicionalnih umetniških delih, kot so na primer slike, pisana dela ali glasbena dela. Zato je lahko urejanje imetništva avtorskih pravic še toliko težje v primerih nekonvecionalnih del, ko je medij, na katerem se delo nahaja, tuja stavba (npr. grafiti) ali celo tuja človeška koža, kot je to primer pri tetovažah.
Kdo je imetnik avtorskih pravic na tetovaži, ki jo je tetover vnesel v kožo svoje stranke? Kaj če je tetover motiv tetovaže prekopiral od tujega avtorskega dela? Je v primerih posegov v avtorske pravice mogoče zahtevati in doseči celo odstranitev tetovaže? Ta in druga vprašanja v svojem prispevku “Nekonvencionalna likovna dela in avtorske pravice – je moja tetovaža res moja?”, ki je bil 18. 6. 2020 objavljen v reviji Pravna praksa (pp. 24-26), obravnava Timotej Kotnik Jesih.
Celoten prispevek si lahko preberete tukaj.
Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) je 8 januarja 2021 objavila povzetek drugega in tretjega srečanja Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci.
Registracija znamke je pogosto prvi korak pri vstopu na trg, ki se ga poslužujejo tako majhna kot velika podjetja, “navadni smrtniki” in superzvezdniki. Na uspeh pri registraciji znamke pa ne vpliva vedno le lastnost besede ali znaka, ki se registrira, ampak včasih tudi določene posebne lastnosti prijavitelja znamke, kot so npr. izjemen sloves, ali njegova anonimnost.
Inštitut za intelektualno lastnino bo 20. januarja 2021 v sodelovanju z inštitutom Danes je nov dan in Creative Commons organiziral tradicionalni dogodek “Dan odprtega znanja 2021”. Dogodek bo potekal v živo preko spleta, vljudno vabljeni!
V ponedeljek, 11.1.2021, bo Aksioma organizirala spletni dogodek, kjer se bo blogerka Regine Debatty iz We Make Money Not Art pogovarjala z Jill Magid o njenem filmu “The Proposal”. Pogovora se bo kot častna gostja udeležila tudi dr. Maja BogatajJančič, LL.M.,LL.M.