Avtorske pravice na nekonvencionalnih likovnih delih
Reševanje avtorskopravnih vprašanj je velikokrat zapleteno že pri t.i. tradicionalnih umetniških delih, kot so na primer slike, pisana dela ali glasbena dela. Zato je lahko urejanje imetništva avtorskih pravic še toliko težje v primerih nekonvecionalnih del, ko je medij, na katerem se delo nahaja, tuja stavba (npr. grafiti) ali celo tuja človeška koža, kot je to primer pri tetovažah.
Kdo je imetnik avtorskih pravic na tetovaži, ki jo je tetover vnesel v kožo svoje stranke? Kaj če je tetover motiv tetovaže prekopiral od tujega avtorskega dela? Je v primerih posegov v avtorske pravice mogoče zahtevati in doseči celo odstranitev tetovaže? Ta in druga vprašanja v svojem prispevku “Nekonvencionalna likovna dela in avtorske pravice – je moja tetovaža res moja?”, ki je bil 18. 6. 2020 objavljen v reviji Pravna praksa (pp. 24-26), obravnava Timotej Kotnik Jesih.
Celoten prispevek si lahko preberete tukaj.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.