Avtorsko pravo, etika in mašine
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Bliže smo trenutku, ko bodo mašine sposobne samostojnega ustvarjanja (zdaj še nismo tam, čeprav lahko rezultat, ki ga sproducira mašina, že izgleda povsem podobno kot stvaritev, ki jo je ustvaril človek). Dodatno pa se s to tehnologijo odpirajo neskončna etična vprašanja s področja znanosti, saj ta tehnologija omogoča “ustvarjanje” del, za katere se lahko osebe pretvarjajo, da so jih ustvarile brez tega orodja. Gre za podobne etične probleme, kot ko se pod članke navaja osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za avtorstvo ali se kakšno od teh oseb izpusti. Za teoretike, ki smo in bomo pisali o teh izzivih, so to najbolj zanimiva vprašanja v karieri, v realnosti pa zlasti komercialni igralci in lastniki mašin pritiskajo, da bi se tudi na produktih, ki jih producirajo mašine, morale podeliti pravice intelektualne lastnine.
Še politična zanimivost: medtem, ko v demokratičnih delih sveta o tem še razpravljamo, je Ukrajina v vojni vihri spremenila svojo avtorskopravno zakonodajo in po novem so “stvaritve”, ki jih sproducirajo mašine, varovane s sorodnimi pravicami (avtorskim podobne pravice). O tem se ne govori prav naglas, kaže pa na čudna ozadja in ospredja vojne v Ukrajini.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.