Brexit in pravice intelektualne lastnine
V petek 31.1.2020 ob polnoči se je po več kot treh letih različnih postopkov in dogovarjanj zgodil Brexit. Vseeno se posledice še ne bodo pokazale vsaj do 31. decembra 2020, saj sta Združeno kraljestvo in EU sklenili Dogovor, ki do 31. decembra predvideva prehodno obdobje, med katerim bo v Združenem kraljestvu še naprej veljalo pravo EU.
Kakšne bodo posledice Brexita na področju intelektualne lastnine?
Združeno kraljestvo je že napovedalo da ne bo implementiralo nove Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Katere so druge posledice na področju prava intelektualne lastnine si lahko preberete v prispevku Timoteja Kotnika Jesiha in Tilna Zonte, ki je objavljen v Pravni Praksi, letnik 2020, številka 4, 30. 1. 2020.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.