CC licence 4.0 sedaj na voljo v slovenščini!
Na Inštitutu za intelektualno lastnino že od leta 2005 skrbimo za pravna vprašanja v zvezi s Creative Commons licencami v slovenskem prostoru. Nedavno smo prevedli različico CC licenc 4.0, ki so sedaj na spletni strani creativecommons.org dostopne tudi v slovenščini. Gre za mednarodne licence, ki niso več prilagojene posameznim pravnim redom, ampak veljajo za cel svet.
Na voljo so naslednje licence:
– CC BY 4.0 (Priznanje avtorstva)
– CC BY-SA 4.0 (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji)
– CC BY-ND 4.0 (Priznanje avtorstva-Brez predelav)
– CC BY-NC 4.0 (Priznanje avtorstva-Nekomercialno)
– CC BY-NC-SA 4.0 (Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji)
– CC BY-NC-ND 4.0 (Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav)
Poleg tega je prvič v slovenščini dostopna tudi univerzalna “licenca” oziroma odpoved pravicam CC0, ki imetnikom prvic omogoča, da svoja dela enostavno prispevajo v javno domeno.
Ustvarjajte, delite svoja dela in uporabljajte tuja dela pod pogoji CC licenc!
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.