Communia praznuje 10. obletnico!
10. obletnica Communije z uglednimi gosti – ključnimi akterji in opazovalci arene avtorskih pravic EU, ki razmišljajo o razvoju okvira EU o avtorskih pravicah in ocenjujejo prizadevanja Communije za praznovanje obletnice! Pridružite se nam!
Dogodek se bo začel s pregledom, kako je potekalo 14 priporočil politike, odkar smo jih sprejeli leta 2011. Nato bodo na dogodku gostovali govorniki:
– profesor Juan Carlos de Martin (ustanovitelj COMMUNIA in Politecnico di Torino),
– profesor Bernt Hugenholtz (univerza v Amsterdamu) in
– profesorica Pamela Samuelson (kalifornijska univerza, Berkeley), ki bo predstavila razmišljanja o našem delu in razvoju okvira EU za avtorske pravice v zadnjem desetletju.
V nadaljevanju bo nastopil tudi:
– Marco Giorello (vodja enote za avtorske pravice Evropske komisije), ki bo bo delil nekaj razmislekov o razvijajoči se politiki EU o avtorskih pravicah,
nakar bo sledila panelna razprava o prihodnosti politike avtorskih pravic EU med Catherine Stihler (izvršna direktorica Creative Commons), Julijo Redo (Gesellschaft für Freiheitsrechte in nekdanja evropska poslanka) in Melanie Dulong (Center Internet et Société CIS-CNRS)
Pridružite se nam na naslednji povezavi. Vabljeni!
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.