Communia praznuje 10. obletnico!
10. obletnica Communije z uglednimi gosti – ključnimi akterji in opazovalci arene avtorskih pravic EU, ki razmišljajo o razvoju okvira EU o avtorskih pravicah in ocenjujejo prizadevanja Communije za praznovanje obletnice! Pridružite se nam!
Dogodek se bo začel s pregledom, kako je potekalo 14 priporočil politike, odkar smo jih sprejeli leta 2011. Nato bodo na dogodku gostovali govorniki:
– profesor Juan Carlos de Martin (ustanovitelj COMMUNIA in Politecnico di Torino),
– profesor Bernt Hugenholtz (univerza v Amsterdamu) in
– profesorica Pamela Samuelson (kalifornijska univerza, Berkeley), ki bo predstavila razmišljanja o našem delu in razvoju okvira EU za avtorske pravice v zadnjem desetletju.
V nadaljevanju bo nastopil tudi:
– Marco Giorello (vodja enote za avtorske pravice Evropske komisije), ki bo bo delil nekaj razmislekov o razvijajoči se politiki EU o avtorskih pravicah,
nakar bo sledila panelna razprava o prihodnosti politike avtorskih pravic EU med Catherine Stihler (izvršna direktorica Creative Commons), Julijo Redo (Gesellschaft für Freiheitsrechte in nekdanja evropska poslanka) in Melanie Dulong (Center Internet et Société CIS-CNRS)
Pridružite se nam na naslednji povezavi. Vabljeni!
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.