COMMUNIA Salon 4: Digitalna politika za vzpodbujanje kulturne dediščine
Po treh uspešno organiziranih virtualnih “salonih”, se je Communia povezala s projektom #NoWorries in bo v četrtek, 17. 9. 2020 organizirala četrti COMMUNIA Salon na temo “Which digital policies work for cultural heritage in 2020s?”. Vabljeni k udeležbi!
Spletni dogodek se bo odvil le tri dni po tem, ko se bo zaključilo javno posvetovanje Evropske komisije glede priložnosti, ki jih za sektor kulturne dediščine ponujajo digitalne tehnologije. Njegov cilj bo pridobiti vpogled deležnikov iz sektorja kulturne dediščine glede učinkov digitalnih tehnologij in predloge oblikovanja novih politik. Debata se bo navezovala tudi na evropsko avtorskopravno reformo in na pravila iz nove Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ki se nanašajo na ustanove za varstvo kulturne dediščine.
Salon bo potekal med 15:30 in 17:00 uro preko spletne aplikacije Zoom in bo odprt za javnost, za udeležbo je potrebna registracija. Vljudno vabljeni!
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).