COMMUNIA salon: avtorska pravica v DSM Direktivi po 1 letu
Vabljeni na dogodek, ki bo v organizaciji Communie potekal v ponedeljek, 18.5. med 15:30 in 17:00 na temo “Copyright in the DSM Directive – one year after”.
Communia bo na dan, ko bo preteklo natanko eno leto, odkar je nova Direktiva EU 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu stopila v veljavo, 18. 5. 2020, organizirala spletni dogodek (salon), na katerem bo ponudila vpogled v stanje implementacije Direktive v posameznih državah članicah EU in v pogajanja, ki so se do sedaj odvila v okviru pogovora Evropske Komisije z deležniki.
Na dogodku bodo sodelovali štirje govorniki: Teresa Nobre (Communia) bo poročala o novostih pri implementaciji Direktive v državah članicah EU, Ula Furgal (CREATe) bo podrobno obravnavala novo pravico založnikov iz 15. člena Direktive, Paul Keller (Communia) bo podrobneje obravnaval dosedanje diskusije okoli 17. člena Direktive, Julia Reda (GFF/control ©) pa bo govorila o pomembnosti pravdanja za ohranitev pravic iz Direktive. Na koncu bo čas tudi za neformalna vprašanja in odgovore.
Dogodek bo potekal preko platforme Zoom, nanj se lahko registrirate tukaj.
Vabljeni!
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.