COMMUNIA Salon o implementaciji 17. člena v Nemčiji
Dne 17. marca 2021 bo potekal že šesti Communia Salon na temo nove Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, tokrat bo glavna tema nemški predlog implementacije 17. člena. Vabljeni k udeležbi!
Na Communia Salonu bo že drugič potekala razprava o nemškem predlogu implementacije DSM Direktive, predstavljene bodo razlike glede na prvotni predlog, ki je bil predmet tretjega Communia Salona julija lani. Nov predlog implementacije bosta predstavila dr. Martin Bittner in dr. Thomas Ewert z nemškega Ministrstvo za pravosodje in varstvo potrošnikov, na dogodku bodo sodelovali tudi Julia Reda (nekdanja evroposlanka in vodja projekta Control ©), Marco Pancini (Youtube) in Xavier Blanc (AEPO-ARTIS), po predstavitvah gostov bo sledil še neformalni del z vprašanji in odgovori, ki ga bo vodil Paul Keller (COMMUNIA/Open Future). Salon bo moderirala Teresa Nobre.
Dogodek bo potekal med 15:30 in 17:00 preko spletne aplikacije Zoom, nanj pa se je potrebno predhodno prijaviti tukaj. Vljudno vabljeni!
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.