Communia Salon: 17. člen: O sklepnih predlogih generalnega pravobranilca v zadevi C-401/19
Generalni pravobranilec (AG) Saugmandsgaard Øe je 15. julija izdal sklepne predloge v zadevi C-401/19, v kateri Sodišče EU obravnava poljsko zahtevo za razveljavitev 17. Člena DSM Direktive. V sklepnih predlogih AG pojasnjuje tudi ukrepe, ki so namenjeni zaščiti pravic uporabnikov, zato COMMUNIA v sredo, 21. julija ob 1300, organizira posebno izdajo salona COMMUNIA, na kateri bodo ta pojasnila analizirana.
AG Saugmandsgaard Øe v svojih sklepnih predlogih Sodišču EU svetuje, naj zavrne zahtevo za razveljavitev, pri čemer ugotovi, da je 17. člen združljiv s svobodo izražanja in informiranja, ki sta zagotovljeni v 11. členu Listine Evropske unije o temeljnih pravicah.
Na dogodku bodo nastopili Paul Keller (COMMUNIA/Open Future), Julia Reda (vodja projekta © Control pri GFF in nekdanja evropska poslanka) in Martin Husovec (docent prava na LSE), Salon pa bo vodila Teresa Nobre (COMMUNIA) .
Salon bo potekal 21. julija od 13:00 do 14:15 na Zoom, potrebna je predhodna prijava. Prijavite se lahko tukaj.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.