Dan javne domene
1. januar, na katerega obeležujemo dan javne domene, je za avtorsko pravo pomemben datum, kajti z njim v večini držav po svetu dela, katerih avtorskopravno varstvo je v iztekajočem se letu poteklo, postanejo prosta za uporabo, predelavo in reprodukcijo.
Letošnje novo leto je s tega vidika posebno, saj bodo v javno domeno prešla dela, katerih avtorskopravno varstvo bi se moralo v ZDA izteči že leta 1998, pa je ameriški zakonodajalec njihovo varstvo podaljšal še za dodatnih 20 let na skupno 95 let od objave dela. Seznam del, ki so s 1. januarjem 2019 postali na voljo za splošno uporabo vključuje dela Prerok Kahlila Gibrana, Ego in id Sigmunda Freuda ter Umor na igrišču za golf Agathe Christie.
V Sloveniji traja avtorska pravica za časa avtorjevega življenja in še 70 let po njegovi smrti. To pomeni, da so z novim letom v javno domeno prešla dela avtorjev, katerih 70. obletnico smrti smo obeležili v minulem koledarskem letu. Med pomembnejšimi imeni so na primer Igo Gruden (slovenski pesnik in pravnik), Rudolf Andrejka (slovenski pravnik, pisatelj in zgodovinar) in Risto Savin (slovenski skladatelj).
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.