Dan javne domene
1. januar, na katerega obeležujemo dan javne domene, je za avtorsko pravo pomemben datum, kajti z njim v večini držav po svetu dela, katerih avtorskopravno varstvo je v iztekajočem se letu poteklo, postanejo prosta za uporabo, predelavo in reprodukcijo.
Letošnje novo leto je s tega vidika posebno, saj bodo v javno domeno prešla dela, katerih avtorskopravno varstvo bi se moralo v ZDA izteči že leta 1998, pa je ameriški zakonodajalec njihovo varstvo podaljšal še za dodatnih 20 let na skupno 95 let od objave dela. Seznam del, ki so s 1. januarjem 2019 postali na voljo za splošno uporabo vključuje dela Prerok Kahlila Gibrana, Ego in id Sigmunda Freuda ter Umor na igrišču za golf Agathe Christie.
V Sloveniji traja avtorska pravica za časa avtorjevega življenja in še 70 let po njegovi smrti. To pomeni, da so z novim letom v javno domeno prešla dela avtorjev, katerih 70. obletnico smrti smo obeležili v minulem koledarskem letu. Med pomembnejšimi imeni so na primer Igo Gruden (slovenski pesnik in pravnik), Rudolf Andrejka (slovenski pravnik, pisatelj in zgodovinar) in Risto Savin (slovenski skladatelj).
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.