EU Komisija toži 11 držav članic
Evropska komisija bo proti 11 državam članicam sprožila postopek pred Sodiščem EU, ker države članice Komisije niso obvestile o nacionalnih ukrepih za prenos dveh direktiv v zvezi z avtorskimi pravicami.
Po izteku roka za prenos direktiv (7. junija 2021) je Komisija 23. julija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev prava EU s pošiljanjem uradnih opominov državam članicam, ki niso pravočasno notificirale nacionalnih ukrepov za prenos obeh direktiv. Komisija je 19. maja 2022 nadaljevala postopek in podala obrazložena mnenja desetim državam članicam v zvezi s prenosom direktive o določitvi pravil glede izvrševanja avtorske in sorodnih pravic, ki se uporabljajo za določene spletne prenose (Direktive EU 2019/789) in trinajstim državam članicam v zvezi s prenosom Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (Direktive EU 2019/790).
V skladu s 258. členom Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), lahko Komisija zadevo predloži Sodišču EU, če zadevna država članica ne ravna v skladu z obrazloženim mnenjem v roku, ki ga določi Komisija. Poleg tega lahko Komisija v skladu s tretjim odstavkom 260. člena PDEU pozove Sodišče EU, naj državi članici, ki ni izpolnila svoje obveznosti obveščanja o ukrepih za prenos direktiv v nacionalno zakonodajo, naloži finančne sankcije.
Komisija se je 15. februarja tako odločila, da proti Bolgariji, Danski, Finski, Latviji, Poljski in Portugalski sproži postopek pred Sodiščem EU, ker niso pravočasno notificirale nacionalnih ukrepov za prenos Direktive o avtorskih in sorodnih pravic na enotnem digitalnem trgu.
Poleg tega, v zvezi z bolj specifično direktivo o avtorski in sorodnih pravicah, ki se uporablja za nekatere spletne prenose, je Komisija sprožila postopek pred Sodiščem EU proti Bolgariji, Finski, Latviji, Poljski in Portugalski, ker prav tako niso pravočasno obvestile Komisije o ukrepih za implementacijo pravil EU v nacionalne zakonodaje.
Celotno sporočilo za javnost si lahko preberete na tej strani.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.