Evropa je pripravljena na digitalno dobo
Evropska Komisija je danes predlagala nova pravila in navodila za pomoč pri razvoju zaupanja vredne umetne inteligence (UI) v Evropi. Njihov namen je poenotiti razumevanje UI in pristop k njenemu urejanju v vseh državah članicah EU.
Nov predlog Komisije je sestavljen iz prvega pravnega okvirja za UI – Uredbe o harmoniziranih pravilih za UI, novega Koordiniranega načrta držav članic o UI in novih strojnih pravil.
Nova pravila bodo veljala neposredno in enotno v vseh državah članicah EU, pri čemer pristop urejanja UI, ki ga je ubrala Komisija, temelji na različnih stopnjah tveganja, ki ga predstavljajo UI sistemi. Slednji bodo tako razvrščeni v štiri kategorije tveganja, za katere bodo veljali ustrezno strogi ukrepi: 1) UI sistemi, ki predstavljajo nesprejemljivo tveganje, bodo prepovedani; 2) za uporabo UI sistemov, ki predstavljajo visoko tveganje, bodo določene stroge obveznosti za ponujanje na trgu; 3) za UI sisteme, ki predstavljajo omejeno tveganje, bodo veljale določene zaveze k transparentnosti; in 4) UI sistemi, ki predstavljajo minimalno tveganje, se bodo lahko prosto uporabljali.
Zdaj so na potezi Evropski Parlament in države članice EU, ki morajo predlagano uredbo sprejeti, da lahko slednja postane neposredno uporabljiva preko celotne EU. Komisija bo prav tako še naprej aktivno sodelovala z državami članicami EU, da zagotovi ustrezno implementacijo rešitev, ki so predvidene v novem Koordinacijskem načrtu o UI.
Za več podatkov o novih predlaganih pravilih glejte tudi tukaj in tukaj.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.