Evropa je pripravljena na digitalno dobo
Evropska Komisija je danes predlagala nova pravila in navodila za pomoč pri razvoju zaupanja vredne umetne inteligence (UI) v Evropi. Njihov namen je poenotiti razumevanje UI in pristop k njenemu urejanju v vseh državah članicah EU.
Nov predlog Komisije je sestavljen iz prvega pravnega okvirja za UI – Uredbe o harmoniziranih pravilih za UI, novega Koordiniranega načrta držav članic o UI in novih strojnih pravil.
Nova pravila bodo veljala neposredno in enotno v vseh državah članicah EU, pri čemer pristop urejanja UI, ki ga je ubrala Komisija, temelji na različnih stopnjah tveganja, ki ga predstavljajo UI sistemi. Slednji bodo tako razvrščeni v štiri kategorije tveganja, za katere bodo veljali ustrezno strogi ukrepi: 1) UI sistemi, ki predstavljajo nesprejemljivo tveganje, bodo prepovedani; 2) za uporabo UI sistemov, ki predstavljajo visoko tveganje, bodo določene stroge obveznosti za ponujanje na trgu; 3) za UI sisteme, ki predstavljajo omejeno tveganje, bodo veljale določene zaveze k transparentnosti; in 4) UI sistemi, ki predstavljajo minimalno tveganje, se bodo lahko prosto uporabljali.
Zdaj so na potezi Evropski Parlament in države članice EU, ki morajo predlagano uredbo sprejeti, da lahko slednja postane neposredno uporabljiva preko celotne EU. Komisija bo prav tako še naprej aktivno sodelovala z državami članicami EU, da zagotovi ustrezno implementacijo rešitev, ki so predvidene v novem Koordinacijskem načrtu o UI.
Za več podatkov o novih predlaganih pravilih glejte tudi tukaj in tukaj.
Med 9. in 13. majem 2022 je v Ženevi potekal že 42. WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights.
Dr. Maja Bogataj Jančič, LLM, LLM, se bo jutri udeležila spletne okrogle mize (webinar) na temo zasebnosti na internetu, ki jo organizira Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani. Dogodek bo potekal prek spleta, v torek 17. 5. 2022, med 14:00 in 15:30. Registracija je brezplačna.
Dan intelektualne lastnine 2022 je zaznamovala izdaja dolgo in težko pričakovane sodbe v cadevi C-401/19, Poljska proti Parlamentu in Svetu. Ob tem dnevu Inštitut za intelektualno lastnino tradicionalno obeleži tudi glavne prednosti in slabosti na področju intelektualne lastnine v Republiki Sloveniji.