Evropa na poti k “digital commons”?
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
Digital commons so povsod – so vse od odprtokodne programske opreme do drugih tehnoloških orodij, ki so odprta in dostopna vsem članom skupnosti. Pogosto jih prostovoljno upravljajo ljubitelji tehnologije in internetne skupnosti z omejenimi sredstvi.
V pravilni izvedbi lahko digital commons v tehnološki sektor vnesejo večjo konkurenčnost, izmenjavo znanja in interoperabilnost.
Francoska vlada je med svojim predsedovanjem Svetu EU v letu 2022 pozvala države članice, da pozornost usmerijo v digital commons. Iz Pariza je prišel poziv evropskim vladam k oblikovanju političnih programov, s katerimi bi zasledovali cilj.
Ta teden se gibanju pridružuje tudi Evropa: 21. in 22. junija je 19 držav članic EU in Evropska komisija na digitalni skupščini v Toulousu predstavilo poročilo o digital commons (francosko communs numériques).
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.