Evropa na poti k “digital commons”?
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
Digital commons so povsod – so vse od odprtokodne programske opreme do drugih tehnoloških orodij, ki so odprta in dostopna vsem članom skupnosti. Pogosto jih prostovoljno upravljajo ljubitelji tehnologije in internetne skupnosti z omejenimi sredstvi.
V pravilni izvedbi lahko digital commons v tehnološki sektor vnesejo večjo konkurenčnost, izmenjavo znanja in interoperabilnost.
Francoska vlada je med svojim predsedovanjem Svetu EU v letu 2022 pozvala države članice, da pozornost usmerijo v digital commons. Iz Pariza je prišel poziv evropskim vladam k oblikovanju političnih programov, s katerimi bi zasledovali cilj.
Ta teden se gibanju pridružuje tudi Evropa: 21. in 22. junija je 19 držav članic EU in Evropska komisija na digitalni skupščini v Toulousu predstavilo poročilo o digital commons (francosko communs numériques).
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.