Evropa na poti k “digital commons”?
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
Digital commons so povsod – so vse od odprtokodne programske opreme do drugih tehnoloških orodij, ki so odprta in dostopna vsem članom skupnosti. Pogosto jih prostovoljno upravljajo ljubitelji tehnologije in internetne skupnosti z omejenimi sredstvi.
V pravilni izvedbi lahko digital commons v tehnološki sektor vnesejo večjo konkurenčnost, izmenjavo znanja in interoperabilnost.
Francoska vlada je med svojim predsedovanjem Svetu EU v letu 2022 pozvala države članice, da pozornost usmerijo v digital commons. Iz Pariza je prišel poziv evropskim vladam k oblikovanju političnih programov, s katerimi bi zasledovali cilj.
Ta teden se gibanju pridružuje tudi Evropa: 21. in 22. junija je 19 držav članic EU in Evropska komisija na digitalni skupščini v Toulousu predstavilo poročilo o digital commons (francosko communs numériques).
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.