Evropska komisija o trendih in razvoju umetne inteligence
V sredo, 25. novembra je Evropska komisija objavila obsežno končno poročilo o trendih in razvoju umetne inteligence v Evropski uniji.
V poročilu je podrobno obravnavano avtorskopravno in patentno varstvo za dela, ki jih zgenerira oziroma pomaga ustvariti umetna inteligenca, predvsem na področjih znanosti, medijev in farmacevtskega raziskovanja. Poročilo ugotavlja, da trenutno stanje razvoja umetne inteligence (še) ne daje podlage za radikalne spremembe sistemov avtorskopravnega ali patentnega varstva, ki naj bi bila dovolj fleksibilna, da se razvoju umetne inteligence prilagodita. Pri tem Evropska komisija posebej poudari pomen izkoriščanja režima avtorski sorodnih pravic za določena dela, kjer klasična avtorska pravica ne bi prišla v poštev. Vseeno se poročilo ozre tudi v prihodnost in identificira področja, kjer bi se v prihodnosti utegnile zgoditi pravne reforme, pri čemer tudi predlaga izboljšave trenutno veljavnih ureditev.
Celotno poročilo je na voljo tukaj. Vabljeni k branju!
Med 9. in 13. majem 2022 je v Ženevi potekal že 42. WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights.
Dr. Maja Bogataj Jančič, LLM, LLM, se bo jutri udeležila spletne okrogle mize (webinar) na temo zasebnosti na internetu, ki jo organizira Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani. Dogodek bo potekal prek spleta, v torek 17. 5. 2022, med 14:00 in 15:30. Registracija je brezplačna.
Dan intelektualne lastnine 2022 je zaznamovala izdaja dolgo in težko pričakovane sodbe v cadevi C-401/19, Poljska proti Parlamentu in Svetu. Ob tem dnevu Inštitut za intelektualno lastnino tradicionalno obeleži tudi glavne prednosti in slabosti na področju intelektualne lastnine v Republiki Sloveniji.