Evropska komisija o trendih in razvoju umetne inteligence
V sredo, 25. novembra je Evropska komisija objavila obsežno končno poročilo o trendih in razvoju umetne inteligence v Evropski uniji.
V poročilu je podrobno obravnavano avtorskopravno in patentno varstvo za dela, ki jih zgenerira oziroma pomaga ustvariti umetna inteligenca, predvsem na področjih znanosti, medijev in farmacevtskega raziskovanja. Poročilo ugotavlja, da trenutno stanje razvoja umetne inteligence (še) ne daje podlage za radikalne spremembe sistemov avtorskopravnega ali patentnega varstva, ki naj bi bila dovolj fleksibilna, da se razvoju umetne inteligence prilagodita. Pri tem Evropska komisija posebej poudari pomen izkoriščanja režima avtorski sorodnih pravic za določena dela, kjer klasična avtorska pravica ne bi prišla v poštev. Vseeno se poročilo ozre tudi v prihodnost in identificira področja, kjer bi se v prihodnosti utegnile zgoditi pravne reforme, pri čemer tudi predlaga izboljšave trenutno veljavnih ureditev.
Celotno poročilo je na voljo tukaj. Vabljeni k branju!
Accessible Books Consortium (ABC) je zagnal novo aplikacijo, ki omogoča dostop do digitalnih knjig slepim, slabovidnim in osebam z drugimi motnjami branja.
Communia v sodelovanju z Centrum Cyfrowe izvaja mednarodno raziskavo, katere osrednji predmet so izkušnje učiteljev pri uporabi avtorskih del v času poučevanja na daljavo med pandemijo COVID-19. Vljudno vabljeni k sodelovanju!
Dne 6. 4. 2021 ob 14.00 uri bo dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Fakulteti za računalništvo Univerze v Ljubljani predavala o podatkovni analitiki (TDM) in avtorskih pravicah.
V četrtek, 1. Aprila bo Program za informacijsko pravičnost in intelektualno lastnino (PIJIP) organiziral predavanje na temo novega 17. člena Direktive EU 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu z naslovom: “Platform Liability under Article 17 of the Copyright in the Digital Single Market Directive, Automated Filtering and Fundamental Rights: An Impossible Match.” Vabljeni!