Evropska komisija o trendih in razvoju umetne inteligence
V sredo, 25. novembra je Evropska komisija objavila obsežno končno poročilo o trendih in razvoju umetne inteligence v Evropski uniji.
V poročilu je podrobno obravnavano avtorskopravno in patentno varstvo za dela, ki jih zgenerira oziroma pomaga ustvariti umetna inteligenca, predvsem na področjih znanosti, medijev in farmacevtskega raziskovanja. Poročilo ugotavlja, da trenutno stanje razvoja umetne inteligence (še) ne daje podlage za radikalne spremembe sistemov avtorskopravnega ali patentnega varstva, ki naj bi bila dovolj fleksibilna, da se razvoju umetne inteligence prilagodita. Pri tem Evropska komisija posebej poudari pomen izkoriščanja režima avtorski sorodnih pravic za določena dela, kjer klasična avtorska pravica ne bi prišla v poštev. Vseeno se poročilo ozre tudi v prihodnost in identificira področja, kjer bi se v prihodnosti utegnile zgoditi pravne reforme, pri čemer tudi predlaga izboljšave trenutno veljavnih ureditev.
Celotno poročilo je na voljo tukaj. Vabljeni k branju!
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).