Francosko-nemška kompromisna rešitev
13. člen Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu ponovno na pogajalski mizi – tokrat v še slabši preobleki
Večina držav članic EU na žalost še vedno podpira uvedbo filtrov na platformah, kamor uporabniki nalagajo svoje vsebine, razlikujejo se samo v pogledu na obseg, v katerem naj bi bili ti filtri obvezni. Francija trdi, da bi se filtri morali uporabiti za vse platforme, ne glede na njihovo velikost. Nemčija pa na drugi strani zagovarja stališče, da je potrebno izključiti platforme z manj kot 20 milijoni evrov letnega prometa. Nedavno je prišlo do francosko-nemške kompromisne rešitve, s katero bi se uvedli filtri za vse, razen za platforme, ki kumulativno izpolnjujejo naslednje 3 pogoje:
– delujejo oz. so na voljo javnosti manj kot 3 leta,
– njihov letni promet ne presega 10 milijonov evrov in
– imajo manj kot 5 milijonov obiskovalcev na mesec.
Poleg teh ozko določenih pogojev bodo platforme, ki želijo biti izvzete, morale še dokazati, da so si po najboljših močeh prizadevale pridobiti licene od imetnikov pravic. Tako široko zastavljena obveznost filtriranja avtorskopravnih vsebin je za avtorsko pravo kot sistem spodbujanja ustvarjalnosti in širjenje znanja popolnoma nesprejemljiv.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.