Francosko-nemška kompromisna rešitev
13. člen Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu ponovno na pogajalski mizi – tokrat v še slabši preobleki
Večina držav članic EU na žalost še vedno podpira uvedbo filtrov na platformah, kamor uporabniki nalagajo svoje vsebine, razlikujejo se samo v pogledu na obseg, v katerem naj bi bili ti filtri obvezni. Francija trdi, da bi se filtri morali uporabiti za vse platforme, ne glede na njihovo velikost. Nemčija pa na drugi strani zagovarja stališče, da je potrebno izključiti platforme z manj kot 20 milijoni evrov letnega prometa. Nedavno je prišlo do francosko-nemške kompromisne rešitve, s katero bi se uvedli filtri za vse, razen za platforme, ki kumulativno izpolnjujejo naslednje 3 pogoje:
– delujejo oz. so na voljo javnosti manj kot 3 leta,
– njihov letni promet ne presega 10 milijonov evrov in
– imajo manj kot 5 milijonov obiskovalcev na mesec.
Poleg teh ozko določenih pogojev bodo platforme, ki želijo biti izvzete, morale še dokazati, da so si po najboljših močeh prizadevale pridobiti licene od imetnikov pravic. Tako široko zastavljena obveznost filtriranja avtorskopravnih vsebin je za avtorsko pravo kot sistem spodbujanja ustvarjalnosti in širjenje znanja popolnoma nesprejemljiv.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).