Francosko-nemška kompromisna rešitev
13. člen Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu ponovno na pogajalski mizi – tokrat v še slabši preobleki
Večina držav članic EU na žalost še vedno podpira uvedbo filtrov na platformah, kamor uporabniki nalagajo svoje vsebine, razlikujejo se samo v pogledu na obseg, v katerem naj bi bili ti filtri obvezni. Francija trdi, da bi se filtri morali uporabiti za vse platforme, ne glede na njihovo velikost. Nemčija pa na drugi strani zagovarja stališče, da je potrebno izključiti platforme z manj kot 20 milijoni evrov letnega prometa. Nedavno je prišlo do francosko-nemške kompromisne rešitve, s katero bi se uvedli filtri za vse, razen za platforme, ki kumulativno izpolnjujejo naslednje 3 pogoje:
– delujejo oz. so na voljo javnosti manj kot 3 leta,
– njihov letni promet ne presega 10 milijonov evrov in
– imajo manj kot 5 milijonov obiskovalcev na mesec.
Poleg teh ozko določenih pogojev bodo platforme, ki želijo biti izvzete, morale še dokazati, da so si po najboljših močeh prizadevale pridobiti licene od imetnikov pravic. Tako široko zastavljena obveznost filtriranja avtorskopravnih vsebin je za avtorsko pravo kot sistem spodbujanja ustvarjalnosti in širjenje znanja popolnoma nesprejemljiv.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.