Sprejeta Direktiva o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del
25. oktobra 2012 je Svet Evropske Unije sprejel Direktivo 2012/28/EU Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del.
Osirotela dela so avtorska dela, ki so sicer še pod avtorskopravno zaščito, vendar pa njihovih avtorjev ni mogoče najti oziroma identificirati.
Direktiva zahteva od držav članic, da knjižnicam, izobraževalnim ustanovam, muzejem, arhivom, filmskim in fonogramskim arhivom ter javnim RTV organizacijam dovolijo, da taka dela dajejo na voljo javnosti ter jih reproducirajo z namenom digitalizacije, dajanja na voljo, indeksiranja, katalogiziranja, ohranjanja ali restavriranja.
Pred tem pa morajo omenjene organizacije izvesti t. i. skrbno iskanje (dilligent search), ki ima namen ugotoviti ali morda avtorja potencialno osirotelega dela le ni mogoče najti. Direktiva vzpostavlja tudi institut vzajemnega pripoznavanja statusa osirotelega dela med državami članicami. Te morajo direktivo prenesti v svoj pravni red do 29. oktobra 2014.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.