IPI ustanovni član Communia-e
V Bruslju je ta teden začelo delovati novo združenje z imenom Communia, ki si je za glavni cilj postavilo spodbujanje digitalne javne domene.
Ustanovitev Communie, katere ustanovni član je tudi Inštitut za intelektualno lastnino, je odgovor na vedno močnejša prizadevanja za krepitev avtorske zakonodaje. Formalno bo Communia, ki se bo ukvarjala zlasti s svetovanjem in raziskovanjem, začela delovati 16 junija, ko bodo ustanovne članice predstavile 14 načel za zaščito in spodbujanje javne domene. Med omenjenimi predlogi so tako opozorila proti neskončnemu podaljševanju trajanja avtorskih pravic (podaljšanje na 90 let), zahteva za sankcioniranje poskusov zlorabe del, ki so že v javni domeni in spodbujanje razvoja sistema registracije avtorskih del za pridobitev avtorskih pravic.
Združenje si bo med drugim prizadevalo tudi za lajšanje dostopa do avtorsko zaščitenih del za namene poučevanja in raziskovanja, harmonizacijo izjem in omejitev avtorskih pravic, vzpostavitev panevropskega sistema za rešitev problema osirotelih del in krepitev položaja javno financiranih, kulturnih organizacij, z namenom zagotovitve širšega dostopa do informacij.
Ustanovitev Communie je rezultat projekta, financiranega s strani EU, ki teče že od leta 2007. Projekt združuje 50 partnerjev iz raziskovalnih, knjižničnih in svetovalnih dejavnosti. Večina sodelujočih pri nastanku projekta, sicer v večini tudi partnerjev projekta Creative Commons, je mnenja, da je bil nastanek takšne organizacije, tudi po koncu finančnih spodbud s strani EU, v današnjih razmerah nepogrešljiv.
Accessible Books Consortium (ABC) je zagnal novo aplikacijo, ki omogoča dostop do digitalnih knjig slepim, slabovidnim in osebam z drugimi motnjami branja.
Communia v sodelovanju z Centrum Cyfrowe izvaja mednarodno raziskavo, katere osrednji predmet so izkušnje učiteljev pri uporabi avtorskih del v času poučevanja na daljavo med pandemijo COVID-19. Vljudno vabljeni k sodelovanju!
Dne 6. 4. 2021 ob 14.00 uri bo dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Fakulteti za računalništvo Univerze v Ljubljani predavala o podatkovni analitiki (TDM) in avtorskih pravicah.
V četrtek, 1. Aprila bo Program za informacijsko pravičnost in intelektualno lastnino (PIJIP) organiziral predavanje na temo novega 17. člena Direktive EU 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu z naslovom: “Platform Liability under Article 17 of the Copyright in the Digital Single Market Directive, Automated Filtering and Fundamental Rights: An Impossible Match.” Vabljeni!