IRCAI Razprava o Priporočilih za etično umetno inteligenco
Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco (IRCAI) s sedežem v Sloveniji med 27. in 29. julijem 2020 organizira spletno razpravo o osnutku UNESCO-vih Priporočil za etično umetno inteligenco. V razpravi bo v vlogi strokovnjaka iz Slovenije sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič
Gre za spletno pod-regionalno razpravo evropskih držav iz skupine II, ki jo skupaj z IRCAI organizirajo še Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO in sam UNESCO.
Tema razprave bo analiza osnutka Priporočil za etično umetno inteligenco, ključnega dokumenta za etično uporabo umetne inteligence, ki izpostavlja številna pereča vprašanja glede uporabe umetne inteligence in opozarja na različne kulturne vrednote v regiji, ki so s tem povezane. Namen razprave, ki bo potekala 3 dni, je zbiranje mnenj in konstruktivnih predlogov za izboljšavo osnutka Priporočil, ki bo predvidoma sprejet na 41. seji UNESCO-ve Splošne konference leta 2021. Na razpravi bo kot strokovnjak iz Slovenije sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Več o poteku razprave, vključno z dostopom do vseh povezanih dokumentov, je na voljo tukaj.
Novi 17. člen Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu velja za enega najbolj kontroverznih členov DSM Direktive, saj ureja nov režim odgovornosti ponudnikov storitev deljenja vsebin na spletu (spletnih platform) za vsebino, ki jo na njihove strežnike naložijo njihovi uporabniki, pri čemer ima nova pravica iz 17. člena, kakor je v svojem posvetovalnem dokumentu pojasnila Evropska Komisija, “sui generis” veljavo v odnosu do pravice priobčitve javnosti iz 3. člena InfoSoc Direktive. Ena izmed ključnih težav v povezavi s 17. členom, s katero se morajo pri implementaciji direktive soočiti države članice EU, je predvsem nevarnost prekomerne uporabe nesofisticiranih filtrov vsebine, ki neupravičeno posegajo v svobodo izražanja uporabnikov platform in uporabnikov avtorsko varovanih del.
Svetovna organizacija za intelektualno lastnino (WIPO) je 8 januarja 2021 objavila povzetek drugega in tretjega srečanja Pogovora o intelektualni lastnini in umetni inteligenci.
Registracija znamke je pogosto prvi korak pri vstopu na trg, ki se ga poslužujejo tako majhna kot velika podjetja, “navadni smrtniki” in superzvezdniki. Na uspeh pri registraciji znamke pa ne vpliva vedno le lastnost besede ali znaka, ki se registrira, ampak včasih tudi določene posebne lastnosti prijavitelja znamke, kot so npr. izjemen sloves, ali njegova anonimnost.
Inštitut za intelektualno lastnino bo 20. januarja 2021 v sodelovanju z inštitutom Danes je nov dan in Creative Commons organiziral tradicionalni dogodek “Dan odprtega znanja 2021”. Dogodek bo potekal v živo preko spleta, vljudno vabljeni!