IRCAI Razprava o Priporočilih za etično umetno inteligenco
Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco (IRCAI) s sedežem v Sloveniji med 27. in 29. julijem 2020 organizira spletno razpravo o osnutku UNESCO-vih Priporočil za etično umetno inteligenco. V razpravi bo v vlogi strokovnjaka iz Slovenije sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič
Gre za spletno pod-regionalno razpravo evropskih držav iz skupine II, ki jo skupaj z IRCAI organizirajo še Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO in sam UNESCO.
Tema razprave bo analiza osnutka Priporočil za etično umetno inteligenco, ključnega dokumenta za etično uporabo umetne inteligence, ki izpostavlja številna pereča vprašanja glede uporabe umetne inteligence in opozarja na različne kulturne vrednote v regiji, ki so s tem povezane. Namen razprave, ki bo potekala 3 dni, je zbiranje mnenj in konstruktivnih predlogov za izboljšavo osnutka Priporočil, ki bo predvidoma sprejet na 41. seji UNESCO-ve Splošne konference leta 2021. Na razpravi bo kot strokovnjak iz Slovenije sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Več o poteku razprave, vključno z dostopom do vseh povezanih dokumentov, je na voljo tukaj.
O slovenskih vidikih uvajanja načel odprte znanosti se bo razpravljalo na 1. nacionalnem dogodku projekta »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, ki bo potekal v četrtek, 5. oktobra 2023, od 9:00 do 15:00 v atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana.
Globalno partnerstvo na področju umetne inteligence (the Global Partnership on Artificial Intelligence – GPAI) je mednarodna iniciativa z več deležniki, ki si prizadeva usmerjati odgovoren razvoj in uporabo umetne inteligence na temelju človekovih pravic, vključevanja, raznolikosti, inovacij in gospodarske rasti.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.