IRCAI Razprava o Priporočilih za etično umetno inteligenco
Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco (IRCAI) s sedežem v Sloveniji med 27. in 29. julijem 2020 organizira spletno razpravo o osnutku UNESCO-vih Priporočil za etično umetno inteligenco. V razpravi bo v vlogi strokovnjaka iz Slovenije sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič
Gre za spletno pod-regionalno razpravo evropskih držav iz skupine II, ki jo skupaj z IRCAI organizirajo še Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO in sam UNESCO.
Tema razprave bo analiza osnutka Priporočil za etično umetno inteligenco, ključnega dokumenta za etično uporabo umetne inteligence, ki izpostavlja številna pereča vprašanja glede uporabe umetne inteligence in opozarja na različne kulturne vrednote v regiji, ki so s tem povezane. Namen razprave, ki bo potekala 3 dni, je zbiranje mnenj in konstruktivnih predlogov za izboljšavo osnutka Priporočil, ki bo predvidoma sprejet na 41. seji UNESCO-ve Splošne konference leta 2021. Na razpravi bo kot strokovnjak iz Slovenije sodelovala tudi dr. Maja Bogataj Jančič.
Več o poteku razprave, vključno z dostopom do vseh povezanih dokumentov, je na voljo tukaj.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.