Kaj je delala delovna skupina za upravljanje podatkov v letu 2022?
Globalno partnerstvo za umetno inteligenco (GPAI) je multidisciplinarna pobuda, ki združuje strokovnjake z različnih področij za spodbujanje mednarodnega sodelovanja pri odgovornem razvoju umetne inteligence v teoriji in praksi.
Data Governance Working Group (DGWG) je ena od štirih skupin strokovnjakov, ki si v GPAI prizadevajo za trajnostni razvoj umetne inteligence.
Leta 2022 je DGWG delala na treh projektih: omogočanje družbeno koristnega deljenja podatkov prek t.i. data trust, tehnologije za izboljšanje zasebnosti in največji projekt leta 2022 na temo podatkovne pravičnosti.
Rezultat dela DGWG na temo pravičnosti podatkov so številni viri za teorijo in prakso. V začetku leta 2022 so dali na voljo repozitorij študij o pravičnosti podatkov in celovit pregled literature. Na podlagi tega so napisali vodnike o pravičnosti podatkov za oblikovalce politik, razvijalce in prizadete skupnosti, in poročila o podatkih ter socialni ter ekonomski pravičnosti.
Strokovna poročila iz leta 2022 ter 2021 in 2020 so na voljo na spletni strani GPAI.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.