Lindtovi čokoladni zajčki ponovno uspešni pred sodiščem
Švicarsko federalno sodišče je konec avgusta ugodilo tožbi družbe Lindt & Sprungli in razsodilo, da mora Lidl prenehati s prodajo svojih zlatih čokoladnih zajčkov in uničiti vse preostale zaloge, saj kršijo Lindtovo oblikovno znamko.
Lindtova tožba je temeljila na zaščiti 3D znamke Lindtovega zajčka v črnobeli barvi. Priložili so tudi rezultate raziskav med potrošniki, ki so pokazali, da potrošniki tovrstno obliko čokoladnega zajčka nedvomno povezujejo z Lindtovim zlatim zajčkom. Sodišče je obliki Lindtovega zajčka podelilo široko zaščito in Lidlu prepovedalo tudi prodajo tovrstnih zajčkov tudi v drugih barvah.
Spomnimo se, da je predhodno Lindt v letu 2018 zmagal v bitki pred nemškim vrhovnim sodiščem, ko je tožil nemško družbo Heilemann zaradi prodaje sedečega čokoladnega zajčka v zlatem ovitku. Lindt barve svojega zajčka ni registriral kot znamke, a je sodišče, prav tako na podlagi raziskav med potrošniki, ugotovilo, da več kot 70% potrošnikov ta odtenek zlate povezuje z Lindtovimi zlatimi zajčki in Lindtovi zlati priznalo status sloveče znamke, kar nemško pravo dopušča tudi brez predhodne registracije.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.