Mnenje generalnega pravobranilca Hogan v zadevi C-433/20 Austro-Mechana
23. septembra 2021 je generalni pravobranilec Hogan podal mnenje v zadevi C-433/20 Austro-Mechana, ki obravnava izjemo in omejitve pravice reproduciranja iz člena 5(2)(b) Direktiva 2001/29/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2001 o usklajevanju določenih vidikov avtorske in sorodnih pravic v informacijski družbi (InfoSoc Direktiva), in sicer za primer reproduciranja za privatno uporabo. Generalni pravobranilec Sodišču EU (SEU) predlaga, da izjema velja za storitve v oblaku, pri čemer naj ne bo potrebno plačevati ločenega nadomestila.
Družba Austro-Mechana je organizacija za kolektivno upravljanje avtorskih pravic, ki je pri gospodarskem sodišču na Dunaju (Handelsgericht Wien) vložila tožbo proti družbi Strato s sedežem v Nemčiji, ki ponuja storitve virtualnega pomnilnika. Gospodarsko sodišče na Dunaju je na SEU naslovilo vprašanje za predhodno odločanje, v katerem je generalni pravobranilec SEU predlagal sledeče:
– Pojem „reprodukcije v katerem koli mediju“ iz člena 5(2)(b) InfoSoc Direktive vključuje reproduciranje na podlagi storitev računalništva v oblaku, ki ga zagotavlja tretja oseba.
– Ločena dajatev ali pristojbina se ne plača za reprodukcijo, ki jo fizična oseba z uporabo storitev računalništva v oblaku, ki jih zagotavlja tretja oseba, izdela za lastne namene, če dajatve, ki se v tej državi članici plačujejo za naprave/nosilce podatkov, zajemajo tudi škodo, ki imetniku pravice nastane zaradi take reprodukcije.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.