Novela ZIL-1E
Dne 16. 3. 2020 je bila v Uradnem listu objavljena novela Zakona o industrijski lastnini, ZIL-1E, ki začne veljati v nedeljo, 29. 3. 2020.
Novela v slovenski pravni red prenaša Direktivo EU 2015/2436 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2015 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z blagovnimi znamkami. Posledično ZIL-1E spreminja področje registracije znamk in dosedanjo ureditev približa tisti, ki velja za znamke EU.
Vidnejše spremembe, ki jih prinaša novela ZIL-1E, so naslednje:
– spreminja se definicija znamke, saj po novem ni več zahtevano, da je treba znak grafično predstaviti, ampak je dovolj, da se znak prikaže v kakršnikoli ustrezni obliki, pri kateri se uporabi splošno dostopna tehnologija (to pomeni na primer tudi zvočne znamke, znamke gibanja, multimedijske znamke, celo holografske znamke …);
– spreminjajo se absolutni razlogi za zavrnitev registracije znamk. Črtani so določeni dosedanji razlogi, ki jih Direktiva EU 2015/2436 ne predvideva in dodani so novi razlogi, kot je na primer nasprotovanje tradicionalnim izrazom za vina, nasprotovanje zajamčenim tradicionalnim posebnostim itd.;
– dodatno se spreminjajo tudi relativni razlogi za zavrnitev registracije znamk, ki bodo odslej predvsem bolj podrobno obrazloženi
– postopek registracije znamke bo urejen na bolj ali manj enak način, kot postopek registracije znamke EU. Ugovorni postopek bo prinesel novost, da se lahko stranki tekom ugovornega postopka poravnata. Po novem bo tudi več poudarka na uporabi znamke, saj bo moral vložnik ugovora dokazati uporabo svoje znamke, če bo tako zahteval prijavitelj izpodbijane znamke.
Poleg naštetih, novela ZIL-1E v naš pravni red prinaša še nekatere ostale spremembe, vezane na prehod Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino (URSIL) v elektronsko poslovanje.
O slovenskih vidikih uvajanja načel odprte znanosti se bo razpravljalo na 1. nacionalnem dogodku projekta »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, ki bo potekal v četrtek, 5. oktobra 2023, od 9:00 do 15:00 v atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana.
Globalno partnerstvo na področju umetne inteligence (the Global Partnership on Artificial Intelligence – GPAI) je mednarodna iniciativa z več deležniki, ki si prizadeva usmerjati odgovoren razvoj in uporabo umetne inteligence na temelju človekovih pravic, vključevanja, raznolikosti, inovacij in gospodarske rasti.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.