Novela ZIL-1E
Dne 16. 3. 2020 je bila v Uradnem listu objavljena novela Zakona o industrijski lastnini, ZIL-1E, ki začne veljati v nedeljo, 29. 3. 2020.
Novela v slovenski pravni red prenaša Direktivo EU 2015/2436 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2015 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z blagovnimi znamkami. Posledično ZIL-1E spreminja področje registracije znamk in dosedanjo ureditev približa tisti, ki velja za znamke EU.
Vidnejše spremembe, ki jih prinaša novela ZIL-1E, so naslednje:
– spreminja se definicija znamke, saj po novem ni več zahtevano, da je treba znak grafično predstaviti, ampak je dovolj, da se znak prikaže v kakršnikoli ustrezni obliki, pri kateri se uporabi splošno dostopna tehnologija (to pomeni na primer tudi zvočne znamke, znamke gibanja, multimedijske znamke, celo holografske znamke …);
– spreminjajo se absolutni razlogi za zavrnitev registracije znamk. Črtani so določeni dosedanji razlogi, ki jih Direktiva EU 2015/2436 ne predvideva in dodani so novi razlogi, kot je na primer nasprotovanje tradicionalnim izrazom za vina, nasprotovanje zajamčenim tradicionalnim posebnostim itd.;
– dodatno se spreminjajo tudi relativni razlogi za zavrnitev registracije znamk, ki bodo odslej predvsem bolj podrobno obrazloženi
– postopek registracije znamke bo urejen na bolj ali manj enak način, kot postopek registracije znamke EU. Ugovorni postopek bo prinesel novost, da se lahko stranki tekom ugovornega postopka poravnata. Po novem bo tudi več poudarka na uporabi znamke, saj bo moral vložnik ugovora dokazati uporabo svoje znamke, če bo tako zahteval prijavitelj izpodbijane znamke.
Poleg naštetih, novela ZIL-1E v naš pravni red prinaša še nekatere ostale spremembe, vezane na prehod Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino (URSIL) v elektronsko poslovanje.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.