O avtorskih pravicah v izobraževanju na mednarodni konferenci na DOBA fakulteti
Na mednarodni konferenci “Advancing Education – People, Institution, Technology”, 7. 11. 2019, so mednarodni in slovenski strokovnjaki predstavili poglede, razmišljanja in primere praks s področja e-izobraževanja in z njim povezanimi priložnostmi in izzivi. Program konference najdete tukaj.
Dr. Maja Bogataj Jančič je na konferenci sodelovala s predavanjem “Avtorske pravice v izobraževanju”. Obravnavala je problematiko izjem in omejitev avtorske in sorodnih pravic za namene izobraževanja, ki dovoljujejo dostop in uporabo avtorskopravnih vsebin za potrebe izobraževanja. Osredotočila se je na trenutno fragmentirano ureditev avtorskopravne zakonodaje širom Evrope in na dejstvo, da nova Direktiva EU 2019/790 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ki jo morajo države članice v svoje pravne rede implementirati najkasneje do 7. 7. 2021, ni izpolnila vseh obljub in pričakovanj o novi obvezni izjemi za izobraževanje, ki bi popolnoma harmonizirala uporabo avtorskih del za izobraževanje po Evropi. Za napredek izobraževanja in raziskovanja bo ključna dobra implementacija direktive v interesu izobraževanja in raziskovanja.
Veliki odbor Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je končno odločil, da figurativne znamke ‘COVIDIOT’ ni mogoče registrirati kot blagovne znamke EU.
V oddaji Panoptikum z naslovom Literatura na sodišču, v kateri je nastopila tudi dr. Maja Bogataj Jančič, da je pojasnila pravne pojme, je bilo govora tudi o plagiatih in kršitvah avtorskih pravic. Oddaja je izzvenela kot poskus opravičevanja moralne zavržnosti problematičnih ravnanj avtorice Babnik Ouattara, kar je zelo sporno.
Komentar predstavnic ERA za ukrep 2 za Slovenijo, dr. Maje Bogataj Jančič (ODIPI) in Ane Fidler (CTK), na osnutek Nacionalne strategije intelektualne lastnine.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).