O avtorskih pravicah v izobraževanju na mednarodni konferenci na DOBA fakulteti
Na mednarodni konferenci “Advancing Education – People, Institution, Technology”, 7. 11. 2019, so mednarodni in slovenski strokovnjaki predstavili poglede, razmišljanja in primere praks s področja e-izobraževanja in z njim povezanimi priložnostmi in izzivi. Program konference najdete tukaj.
Dr. Maja Bogataj Jančič je na konferenci sodelovala s predavanjem “Avtorske pravice v izobraževanju”. Obravnavala je problematiko izjem in omejitev avtorske in sorodnih pravic za namene izobraževanja, ki dovoljujejo dostop in uporabo avtorskopravnih vsebin za potrebe izobraževanja. Osredotočila se je na trenutno fragmentirano ureditev avtorskopravne zakonodaje širom Evrope in na dejstvo, da nova Direktiva EU 2019/790 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ki jo morajo države članice v svoje pravne rede implementirati najkasneje do 7. 7. 2021, ni izpolnila vseh obljub in pričakovanj o novi obvezni izjemi za izobraževanje, ki bi popolnoma harmonizirala uporabo avtorskih del za izobraževanje po Evropi. Za napredek izobraževanja in raziskovanja bo ključna dobra implementacija direktive v interesu izobraževanja in raziskovanja.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.