Odpoved pravicam intelektualne lastnine zaradi COVID-19
Marca letos je več kot 250 organizacij z vsega sveta, med njimi tudi IPI, pozvalo vse člane Svetovne trgovinske organizacije STO, naj opustijo izvajanja nekaterih določb Sporazuma o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (TRIPS), vključno z določbami o avtorskih pravicah, da bi učinkoviteje preprečevali, zajezili in zdravili COVID-19. Pozivi k opustitvi izvajanja določenih določb TRIPS zaradi COVID-19 so bili uspešni. ZDA so prve storile pomemben korak. Kdaj bo pravilno ravnala EU?
Z Izjavo o avtorskih pravicah in predlogu opustitve izvajanja nekaterih določb Sporazuma o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine (TRIPS) za preprečevanje, zajezitev in zdravljenje COVID-19 pozivamo k opustitvi izvajanja določb TRIPS, s čimer bi vladam zagotovili, da lahko izdajo odredbe, sprejmejo razlage njihove zakonodaje ter spremenijo in drugače premagajo ovire glede avtorskih pravic za dostop do znanja, potrebnega za reševanje pandemije.
V Izjavi smo pozvali k nujnim ukrepom, da se pojasni, da je treba vse sporazume o avtorskih in sorodnih pravicah razlagati in izvajati tako, da se spoštujejo človekove pravice med pandemijo in drugimi izrednimi razmerami, da bi moralo biti vladam dovoljeno varovati in spodbujati vitalne javne interese med zdravstvenimi ali drugimi izrednimi razmerami ter da bi jim moralo biti omogočeno ustrezno razširiti primerne omejitve in izjeme tudi v digitalno okolje med zdravstvenim ali drugimi izrednimi razmerami.
ZDA so se že pozitivno odzvale. Predstavnica Urada trgovinskega predstavnika ZDA Katherine Tai je podala izjavo, ki napoveduje podporo administracije Biden-Harris odpovedi zaščite intelektualne lastnine za cepiva COVID-19. To je odličen korak v pravo smer, k večji solidarnosti pri odpravljanju ovir pri preprečevanju, omejevanju in zdravljenju COVID-19. Na tej točki sicer ostaja nejasno, ali je vlada ZDA imela v mislih tudi opustitev varstva avtorskih pravic, ali pak zgolj opustitev varstva pravic industrijske lastnine. Temu pomembnemu koraku bi morala slediti tudi Evropska Unija.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).