OER Dynamic Coalition Webinar: OER in krepitev dostopa do informacij
29. septembra 2021 je UNESCO organiziral OER Dynamic Coalition Webinar, ki je poudaril pomen izkoriščanja odprtih izobraževalnih virov (OER) za okrepitev dostopa do informacij, in sicer v okviru praznovanj Mednarodnega dneva splošnega dostopa do informacij (IDUAI) 2021. Spletni seminar je med drugim raziskal tudi poglede na regulativne okvire, povezane z avtorskimi pravicami za izobraževalno gradivo. V zvezi s tem je dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. predstavila študijo Izobraževanje na daljavo med pandemijo – perspektiva učiteljev, ki je bila izvedena v sedmih državah.
Webinar je obravnaval naslednja ključna vprašanja:
– Kako UNESCO priporočilo o OER krepi mednarodno sodelovanje za splošen dostop do informacij?
– Kaj je mogoče storiti za podporo razvoju in krepitvi pravnega in regulativnega okvira glede avtorskih pravic in politik za razvoj OER?
– Kateri so primeri dobrih praks, izzivov in rešitev, kjer je OER podpiral pravico do informacij in oblikovanje vključujočih družb znanja?
Poleg dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M, LL.M., so govorniki bili:
– Dirk Van Damme, lastnik DVD EduConsult, upokojeni vodja CERI (OECD), je med drugim poudaril, da je UNESCO Priporočilo o OER pomembno in močno orodje za mednarodno skupnost in mednarodno sodelovanje ter
– Carolina Botero, izvršna direktorica kolumbijske organizacije za digitalne pravice civilne družbe, fundacije Karisma, je med drugim poudarila, da so določbe o avtorskih pravicah v skladu s priporočilom UNESCO pomembne, saj omogočajo lokalizacijo OER, da bi bolje služile potrebam izobraževanja.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).