OER Dynamic Coalition Webinar: OER in krepitev dostopa do informacij
29. septembra 2021 je UNESCO organiziral OER Dynamic Coalition Webinar, ki je poudaril pomen izkoriščanja odprtih izobraževalnih virov (OER) za okrepitev dostopa do informacij, in sicer v okviru praznovanj Mednarodnega dneva splošnega dostopa do informacij (IDUAI) 2021. Spletni seminar je med drugim raziskal tudi poglede na regulativne okvire, povezane z avtorskimi pravicami za izobraževalno gradivo. V zvezi s tem je dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. predstavila študijo Izobraževanje na daljavo med pandemijo – perspektiva učiteljev, ki je bila izvedena v sedmih državah.
Webinar je obravnaval naslednja ključna vprašanja:
– Kako UNESCO priporočilo o OER krepi mednarodno sodelovanje za splošen dostop do informacij?
– Kaj je mogoče storiti za podporo razvoju in krepitvi pravnega in regulativnega okvira glede avtorskih pravic in politik za razvoj OER?
– Kateri so primeri dobrih praks, izzivov in rešitev, kjer je OER podpiral pravico do informacij in oblikovanje vključujočih družb znanja?
Poleg dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M, LL.M., so govorniki bili:
– Dirk Van Damme, lastnik DVD EduConsult, upokojeni vodja CERI (OECD), je med drugim poudaril, da je UNESCO Priporočilo o OER pomembno in močno orodje za mednarodno skupnost in mednarodno sodelovanje ter
– Carolina Botero, izvršna direktorica kolumbijske organizacije za digitalne pravice civilne družbe, fundacije Karisma, je med drugim poudarila, da so določbe o avtorskih pravicah v skladu s priporočilom UNESCO pomembne, saj omogočajo lokalizacijo OER, da bi bolje služile potrebam izobraževanja.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.