Podatkovno gospodarstvo: v ospredju pristop, osredotočen na človeka
Delegacija Evropske unije pri Združenih narodih v Ženevi, Stalno predstavništvo Švice pri OZN v Ženevi, Stalno predstavništvo Slovenije pri Uradu OZN in druge mednarodne organizacije v Ženevi v povezavi s predsedstvom Sveta EU in Ženevska internetna platforma organizirajo vrsto dialogov “Iz Ženeve: razmišljanja o digitalni prihodnosti”. Na dialogih se razpravlja o vprašanjih, pomembnih za ženevsko in svetovno občinstvo, eden izmed njih “Podatkovno gospodarstvo: v ospredju pristop, osredotočen na človeka”, pa se začenja danes ob 16.00, na katerem bo predavala tudi dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vljudno vabljeni, da se pridružite dogodku!
Na dogodku bodo raziskana vprašanja: (1) kako zagotoviti zaupanja vredno, pošteno in inovativno podatkovno gospodarstvo; (2) kako pristopiti k zaznani kompromisnosti med potencialom podatkov in varstvom individualnih pravic; (3) kako lahko od uporabnikov preidemo v aktivne digitalne državljane in (4) kakšne vloge imajo vlade, civilna družba in zasebni sektor?
Govorniki bodo:
– Dr. Maja Bogataj Jančič, sopredsednica delovne skupine za upravljanje podatkov, Globalno partnerstvo za umetno inteligenco,
– Lene Wendland, vodja, poslovne in človekove pravice, Urad visokega komisarja za človekove pravice,
– Veleposlanik Thomas Schneider, vodja mednarodnih odnosov pri Zveznem uradu za komunikacije Švice (OFCOM) in sovoditelj Švicarskega omrežja digitalna samoodločba
– Paul-Olivier Dehaye, PersonalData.io & MyData.org & Hestia.AI
– Pascal Marmier, generalni sekretar, Fundacija Economy of Trust, SICPA
Za dogodek se lahko registrirate tukaj.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.