Podrobneje o členih 3 in 4 nove DSM Direktive
Včeraj, 2. 12. 2019, je Communia objavila Smernice za izvajanje direktive o DSM. Ben White, LIBER, in naša dr. Maja Bogataj Jančič, IPI, sta kot soavtorja pripravila Smernice o 3. in 4. členu DSM Direktive. Člena 3 in 4 uvajata omejitve in izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje. Izjeme omogočajo reproduciranje avtorskih del in drugih predmetov varstva ter črpanje in/ali ponovno uporabo celotnega ali večjega dela vsebine dela ob upoštevanju pravice do sui generis baze podatkov.
Člen 3 določa izjemo za prosto uporabo del in drugih predmetov varstva, vključno z bazami podatkov za znanstvene namene, vključno z večino komercialnih. Taka uporaba je dovoljena vsem, ki imajo zakonit dostop do vsebin preko ustanov za varstvo kulturne dediščine, izobraževalne ustanove ali raziskovalne organizacije, pri čemer izjem in omejitev ni možno spreminjati s pogodbami ali tehnološkimi ukrepi.
Člen 4 določa izjemo in omejitev za uporabo del in drugih predmetov, vključno z bazami podatkov in programsko opremo za kakršne koli namene, vključno s komercialnimi. Vsakdo, ki ima zakonit dostop do vsebin in ki mu ni mogoče preprečiti rudarjenja podatkov s pogodbo ali, če je na odprtem spletu, s strojno berljivimi izrazi pogojev uporabe (protokol robots.txt), se lahko zanese na izjeme in omejitve. Tako kot člen 3, tudi člen 4 ščiti izjeme in omejitve pred derogacijo s pogodbo ali tehnološkimi ukrepi.
Države članice lahko sprejmejo izjeme glede besedilnega in podatkovnega rudarjenja, ki so po obsegu širše od tistih v členih 3 in 4 DSM Direktive in ki so še vedno združljive s pravom EU. To je še posebej priporočljivo v državah, kjer obstaja politični interes postati vodilna sila na področju analize podatkov, strojnega učenja in umetne inteligence.
Za podrobno analizo preberite Smernice, ki sta ga pripravila LIBER in Communia o členih 3 in 4.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.