Podrobneje o členih 3 in 4 nove DSM Direktive
Včeraj, 2. 12. 2019, je Communia objavila Smernice za izvajanje direktive o DSM. Ben White, LIBER, in naša dr. Maja Bogataj Jančič, IPI, sta kot soavtorja pripravila Smernice o 3. in 4. členu DSM Direktive. Člena 3 in 4 uvajata omejitve in izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje. Izjeme omogočajo reproduciranje avtorskih del in drugih predmetov varstva ter črpanje in/ali ponovno uporabo celotnega ali večjega dela vsebine dela ob upoštevanju pravice do sui generis baze podatkov.
Člen 3 določa izjemo za prosto uporabo del in drugih predmetov varstva, vključno z bazami podatkov za znanstvene namene, vključno z večino komercialnih. Taka uporaba je dovoljena vsem, ki imajo zakonit dostop do vsebin preko ustanov za varstvo kulturne dediščine, izobraževalne ustanove ali raziskovalne organizacije, pri čemer izjem in omejitev ni možno spreminjati s pogodbami ali tehnološkimi ukrepi.
Člen 4 določa izjemo in omejitev za uporabo del in drugih predmetov, vključno z bazami podatkov in programsko opremo za kakršne koli namene, vključno s komercialnimi. Vsakdo, ki ima zakonit dostop do vsebin in ki mu ni mogoče preprečiti rudarjenja podatkov s pogodbo ali, če je na odprtem spletu, s strojno berljivimi izrazi pogojev uporabe (protokol robots.txt), se lahko zanese na izjeme in omejitve. Tako kot člen 3, tudi člen 4 ščiti izjeme in omejitve pred derogacijo s pogodbo ali tehnološkimi ukrepi.
Države članice lahko sprejmejo izjeme glede besedilnega in podatkovnega rudarjenja, ki so po obsegu širše od tistih v členih 3 in 4 DSM Direktive in ki so še vedno združljive s pravom EU. To je še posebej priporočljivo v državah, kjer obstaja politični interes postati vodilna sila na področju analize podatkov, strojnega učenja in umetne inteligence.
Za podrobno analizo preberite Smernice, ki sta ga pripravila LIBER in Communia o členih 3 in 4.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.