Poročilo ZN o svobodi govora in zasebnosti na internetu
Poseben poročevalec pri ZN Frank La Rue je pripravil in izdal pomembno poročilo, ki se ukvarja s svobodo izražanja na internetu.
Poročilo je zelo kritično do zakona o treh kršitvah, ki velja v Franciji in Veliki Britaniji (three-strike law), prav tako pa so se v njem z zaskrbljenostjo odzvali tudi do zamisli o ustanovitvi centraliziranega sistema za odklapljanje interneta ljudem, kot kazen zaradi kršenja avtorskih pravic, ki je prav tako že vzpostavljen v Franciji. Ukrep naj bi po besedah posebnega poročevalca bil povsem nesorazmeren, kršil pa bi naj tudi 3. odstavek 19. člena Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah. V poročilu je kritizirana tudi uporaba socialnih omrežij, cenzuriranje interneta in omejevanje svobode izražanja, kot to počnejo na Kitajskem, Vietnamu in Iranu. Nekaj besed je bilo namenjenih tudi obnašanju internetnih ponudnikov storitev (ISP), kjer je La Rue izrazil nekaj pomislekov glede odgovornosti posrednikov pri nadzoru vsebine.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.