Poročilo ZN o svobodi govora in zasebnosti na internetu
Poseben poročevalec pri ZN Frank La Rue je pripravil in izdal pomembno poročilo, ki se ukvarja s svobodo izražanja na internetu.
Poročilo je zelo kritično do zakona o treh kršitvah, ki velja v Franciji in Veliki Britaniji (three-strike law), prav tako pa so se v njem z zaskrbljenostjo odzvali tudi do zamisli o ustanovitvi centraliziranega sistema za odklapljanje interneta ljudem, kot kazen zaradi kršenja avtorskih pravic, ki je prav tako že vzpostavljen v Franciji. Ukrep naj bi po besedah posebnega poročevalca bil povsem nesorazmeren, kršil pa bi naj tudi 3. odstavek 19. člena Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah. V poročilu je kritizirana tudi uporaba socialnih omrežij, cenzuriranje interneta in omejevanje svobode izražanja, kot to počnejo na Kitajskem, Vietnamu in Iranu. Nekaj besed je bilo namenjenih tudi obnašanju internetnih ponudnikov storitev (ISP), kjer je La Rue izrazil nekaj pomislekov glede odgovornosti posrednikov pri nadzoru vsebine.
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.
Po štirih uspešno izvedenih spletnih dogodkih na temo nove Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, Communia z dobro prakso nadaljuje tudi v letošnjem leto in bo tako 26. januarja organizirala že peti Communia Salon, tokrat na temo varovalk za uporabnike pri implementaciji 17. člena DSM Direktive. Vabljeni!
Danes bo potekal tradicionalni tretji Dan odprtega znanja, ki ga v sodelovanju z inštitutom Danes je nov dan, zavodom Aksiomo in Creative Commons organizira Inštitut za intelektualno lastnino. Vabljeni!
Aprila 2020 je Madžarska kot prva država članica EU implementirala določbe iz 5. člena Direktive (EU) 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktive), ki se nanašajo na uporabo avtorskih del in drugih predmetov varstva v dejavnostih digitalnega in čezmejnega poučevanja.