Poročilo ZN o svobodi govora in zasebnosti na internetu
Poseben poročevalec pri ZN Frank La Rue je pripravil in izdal pomembno poročilo, ki se ukvarja s svobodo izražanja na internetu.
Poročilo je zelo kritično do zakona o treh kršitvah, ki velja v Franciji in Veliki Britaniji (three-strike law), prav tako pa so se v njem z zaskrbljenostjo odzvali tudi do zamisli o ustanovitvi centraliziranega sistema za odklapljanje interneta ljudem, kot kazen zaradi kršenja avtorskih pravic, ki je prav tako že vzpostavljen v Franciji. Ukrep naj bi po besedah posebnega poročevalca bil povsem nesorazmeren, kršil pa bi naj tudi 3. odstavek 19. člena Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah. V poročilu je kritizirana tudi uporaba socialnih omrežij, cenzuriranje interneta in omejevanje svobode izražanja, kot to počnejo na Kitajskem, Vietnamu in Iranu. Nekaj besed je bilo namenjenih tudi obnašanju internetnih ponudnikov storitev (ISP), kjer je La Rue izrazil nekaj pomislekov glede odgovornosti posrednikov pri nadzoru vsebine.
Včeraj, 2. 12. 2019, je Communia objavila Smernice za izvajanje direktive o DSM. Ben White, LIBER, in naša dr. Maja Bogataj Jančič, IPI, sta kot soavtorja pripravila Smernice o 3. in 4. členu DSM Direktive. Člena 3 in 4 uvajata omejitve in izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje. Izjeme omogočajo reproduciranje avtorskih del in drugih predmetov varstva ter črpanje in/ali ponovno uporabo celotnega ali večjega dela vsebine dela ob upoštevanju pravice do sui generis baze podatkov.
Communia je nedavno objavila smernice za implementacijo direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Smernice pojasnjujejo različne določbe nove direktive in dajejo predloge o tem, za kaj se je potrebno zavzemati med implementacijo določb direktive v državah članicah EU.
Berlinski “Neues Museum” v svoji stalni zbirki del iz antičnega Egipta med drugim hrani tudi več kot 3000 let star doprsni kip Nefertiti, žene faraona Amenofisa IV. Muzej je nedavno skulpturo skeniral s pomočjo 3D tehnologije in ustvaril digitalno repliko, ki jo je nato dal na voljo pod pogoji Creative Commons BY-NC-SA licence. To pomeni, da je za uporabo dela izključno v nekomercialne namene potrebno muzeju pripisati avtorstvo in delo deliti pod istimi pogoji. Se to sme?
Med 21. in 23. novembrom je na Univerzi Kyushu na Japonskem potekala konferenca “Multi-disciplinarni vidiki algoritmov”. Tjaša Zapušek, raziskovalna asistentka na IPI-ju, je predstavila nedavne ugotovitve svojega doktorskega raziskovanja na Univerzi v Zürichu.