Posvet o UNESCO Mednarodnem raziskovalnem centru za umetno inteligenco (IRCAI)
Danes, 25. 10. 2019, je v veliki dvorani na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport med 12:00 in 14:30 potekal posvet o postavitvi in vlogi Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco (IRCAI) pod okriljem UNESCO.
Na posvetu so sodelujoči podali svoja mnenja, ki bodo predstavljala strokovna izhodišča za delovanje centra, njegov namen pa je bil tudi povezati deležnike s področja umetne inteligence v Sloveniji. Na posvetu so resorna ministrstva in raziskovalne institucije prispevali svoja videnja glede priložnosti in vloge IRCAI za razvoj posameznih delovnih področij. IRCAI se bo, poleg združevanja raziskovalcev na področju AI z vsega sveta, ukvarjal tudi z etičnimi in pravnimi izzivi s tega področja. Posveta se je udeležil tudi IPI oziroma dr. Maja Bogataj Jančič, ki se s področjem umetne inteligence ukvarja predvsem z vidika intelektualne lastnine in varstva zasebnosti.
Podrobnejši program posveta je na voljo tukaj.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.