Posvet o UNESCO Mednarodnem raziskovalnem centru za umetno inteligenco (IRCAI)
Danes, 25. 10. 2019, je v veliki dvorani na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport med 12:00 in 14:30 potekal posvet o postavitvi in vlogi Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco (IRCAI) pod okriljem UNESCO.
Na posvetu so sodelujoči podali svoja mnenja, ki bodo predstavljala strokovna izhodišča za delovanje centra, njegov namen pa je bil tudi povezati deležnike s področja umetne inteligence v Sloveniji. Na posvetu so resorna ministrstva in raziskovalne institucije prispevali svoja videnja glede priložnosti in vloge IRCAI za razvoj posameznih delovnih področij. IRCAI se bo, poleg združevanja raziskovalcev na področju AI z vsega sveta, ukvarjal tudi z etičnimi in pravnimi izzivi s tega področja. Posveta se je udeležil tudi IPI oziroma dr. Maja Bogataj Jančič, ki se s področjem umetne inteligence ukvarja predvsem z vidika intelektualne lastnine in varstva zasebnosti.
Podrobnejši program posveta je na voljo tukaj.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.