Potrebujemo minimalne standarde izjem za izobraževanje in raziskovanje
“O minimalnih pravilih dostopa in uporabe avtorskih pravic bi morala odločati javnost, saj je to v javnem interesu. Če avtorsko pravo izobraževalnim in raziskovalnim skupnostim, institucijam za kulturno dediščino ter osebam z različnimi oblikami invalidnosti ne zagotavlja enake stopnje varstva, kot jo imajo imetniki pravic, in če uporabo avtorskih del urejajo zasebni dogovori, razmerje moči ostaja neuravnoteženo […]. Da bi se v vsaki državi članici zagotovil uniformni minimalni nabor pravil, ki bi imela čezmejni učinek, potrebujemo mednarodno pogodbo.”
To izjavo je podala Teresa Nobre, predstavnica Communie, ki je stalni opazovalec Stalnega Odbora za avtorske in sorodne pravice (SCCR), ki te dni poteka na sedežu Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (WIPO) v Ženevi.
Takšno mednarodno pogodbo TERA (Treaty on Copyright Exceptions and Limitations on Education and Research Activities) je oblikovalo več kot 15 organizacij civilne družbe, med njimi tudi IPI, in jo sprejelo 25. septembra 2018 na svetovnem kongresu “IP and the Public Interest”, ki je potekalo na American University Washington College of Law. Gre za mednarodni instrument, ki bi zagotovil minimalne standarde izjem za izobraževalne in raziskovalne namene, hkrati pa bi imele države precej manevrskega prostora za implementacijo obveznosti.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).