Potrjeno UNESCO Priporočilo o prosto dostopnih izobraževalnih virih
28. maja 2019 so predstavniki držav članic na medvladnem srečanju soglasno potrdili predlog UNESCO Priporočila o prosto dostopnih izobraževalnih virih. O dokumentu se bo tako dokončno razpravljalo na naslednji UNESCO Generalni konferenci, ki bo novembra 2019 v Parizu.
Prosto dostopni izobraževalni viri (znani pod angleško kratico OER) zajemajo učno in raziskovalno gradivo, ki je prosto na voljo pod odprtimi licencami. Pomembno vlogo v procesu sprejemanja dokumenta je imela tudi Slovenija, ki je leta 2017 organizirala 2. Svetovni kongres o prosto dostopnih izobraževalnih virih.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.
Svet EU je 23. 5. 2023, sprejel sklepe o visokokakovostnem, preglednem, odprtem, zaupanja vrednem in pravičnem akademskem objavljanju, v katerih poziva k takojšnjemu in neomejenemu odprtemu dostopu pri objavljanju raziskav, ki vključujejo javna sredstva.
Maja Bogataj Jančič je bila kot predstavnica Inštituta za odprte podatke in intelektualno lastnino vabljena na srečanje User Rights Network in Library Copyright Alliance v Washingtonu.
Dne 18. maja 2023 se bo v Washingtonu odvilo srečanje na temo zaščite pravic uporabnikov (t.i. user rights) pred pogodbenim izničenjem (t.i. contract override).