Praznujemo Svetovni dan intelektualne lastnine s SEU (C-401/19)
Dan intelektualne lastnine 2022 je zaznamovala izdaja dolgo in težko pričakovane sodbe v cadevi C-401/19, Poljska proti Parlamentu in Svetu. Ob tem dnevu Inštitut za intelektualno lastnino tradicionalno obeleži tudi glavne prednosti in slabosti na področju intelektualne lastnine v Republiki Sloveniji.
Predhodno leto je obeležila trnova pot implementacije DSM Direktive. Ob interesu in strokovni podpori, ki ga je za implementacijo akta – za katero je rok potekel 7. junija 2021 – izrazila javnost, je največje razočaranje leta 2021/2022 dejstvo, da DSM Direktiva še zmeraj ni implementirana!
Obenem se, tudi v luči sodbe C-401/19, ponuja upanje, da še zmeraj lahko popravimo škodljive določbe, s katerimi naj bi implementirali DSM Direktivo. Strokovna javnost je v letu 2021 opravila naloge vlade in zakonodajalca na tem področju in pripravila bogato ponudbo predlogov za implementacijo, ki omogočajo sprejem ureditve, skladne tudi z zahtevami SEU v novi sodbi C-401/19.
Sodišče je sklenilo, da morajo države članice pri prenosu člena 17 Direktive v svojo nacionalno zakonodajo paziti, da se oprejo na razlago te določbe, ki omogoča zagotoviti pravično ravnovesje med različnimi temeljnimi pravicami, varovanimi z Listino.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.