Praznujemo Svetovni dan intelektualne lastnine s SEU (C-401/19)
Dan intelektualne lastnine 2022 je zaznamovala izdaja dolgo in težko pričakovane sodbe v cadevi C-401/19, Poljska proti Parlamentu in Svetu. Ob tem dnevu Inštitut za intelektualno lastnino tradicionalno obeleži tudi glavne prednosti in slabosti na področju intelektualne lastnine v Republiki Sloveniji.
Predhodno leto je obeležila trnova pot implementacije DSM Direktive. Ob interesu in strokovni podpori, ki ga je za implementacijo akta – za katero je rok potekel 7. junija 2021 – izrazila javnost, je največje razočaranje leta 2021/2022 dejstvo, da DSM Direktiva še zmeraj ni implementirana!
Obenem se, tudi v luči sodbe C-401/19, ponuja upanje, da še zmeraj lahko popravimo škodljive določbe, s katerimi naj bi implementirali DSM Direktivo. Strokovna javnost je v letu 2021 opravila naloge vlade in zakonodajalca na tem področju in pripravila bogato ponudbo predlogov za implementacijo, ki omogočajo sprejem ureditve, skladne tudi z zahtevami SEU v novi sodbi C-401/19.
Sodišče je sklenilo, da morajo države članice pri prenosu člena 17 Direktive v svojo nacionalno zakonodajo paziti, da se oprejo na razlago te določbe, ki omogoča zagotoviti pravično ravnovesje med različnimi temeljnimi pravicami, varovanimi z Listino.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).