Praznujemo Svetovni dan intelektualne lastnine s SEU (C-401/19)
Dan intelektualne lastnine 2022 je zaznamovala izdaja dolgo in težko pričakovane sodbe v cadevi C-401/19, Poljska proti Parlamentu in Svetu. Ob tem dnevu Inštitut za intelektualno lastnino tradicionalno obeleži tudi glavne prednosti in slabosti na področju intelektualne lastnine v Republiki Sloveniji.
Predhodno leto je obeležila trnova pot implementacije DSM Direktive. Ob interesu in strokovni podpori, ki ga je za implementacijo akta – za katero je rok potekel 7. junija 2021 – izrazila javnost, je največje razočaranje leta 2021/2022 dejstvo, da DSM Direktiva še zmeraj ni implementirana!
Obenem se, tudi v luči sodbe C-401/19, ponuja upanje, da še zmeraj lahko popravimo škodljive določbe, s katerimi naj bi implementirali DSM Direktivo. Strokovna javnost je v letu 2021 opravila naloge vlade in zakonodajalca na tem področju in pripravila bogato ponudbo predlogov za implementacijo, ki omogočajo sprejem ureditve, skladne tudi z zahtevami SEU v novi sodbi C-401/19.
Sodišče je sklenilo, da morajo države članice pri prenosu člena 17 Direktive v svojo nacionalno zakonodajo paziti, da se oprejo na razlago te določbe, ki omogoča zagotoviti pravično ravnovesje med različnimi temeljnimi pravicami, varovanimi z Listino.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.