Dr. Maja Bogataj Jančič na Dnevih slovenskih pravnikov 2010
Dr. Maja Bogataj Jančič je 15. oktobra na Dnevih slovenskih pravnikov 2010 v okviru sekcije “Sodobne tehnologije v pravu EU: od pogodb do iger na srečo” na podlagi primera Google France, Google Inc. v Louis Vuitton Malletier predstavila problematiko zlorabe blagovnih znamk na internetu s pomočjo oglaševalske storitve Google AdWords in podobnih sistemov.
Ti namreč naročnikom omogočajo zakup iskalnih gesel na spletnem iskalniku, delujejo pa tako, da uporabnik v iskalnik vnese iskalno geslo, med zadetki iskanja pa se prikaže tudi oglas subjekta, ki je iskalno geslo zakupil. Problem nastane, ko takšno geslo predstavlja zaščiteno blagovno znamko kakšnega drugega subjekta, ponavadi pa ga zakupi ponudnik konkurenčnih proizvodov oziroma storitev ali pa prodajalec ponarejenih izdelkov. Spletni iskalnik tako ob rednih zadetkih prikaže tudi oglas konkurenta oziroma prodajalca ponaredkov.
V zgoraj omenjenem primeru je Google v večjem delu sicer zmagal, saj je Sodišče EU presodilo, da Google lahko prodaja gesla, ki so enake znamkam, vendar pod pogojem, da jih odstrani, če izve oziroma se zave nezakonitih podatkov in okoliščin. Google pa ne uživa popolne zaščite, saj se lahko spozna za krivega, če se izkaže, da spodbuja kršitve znamk.
Avtorica je med predavanjem ponudila temeljito analizo tovrstnih oglaševalskih sistemov z vidika prava intelektualne lastnine in predvidela učinke sodbe na njihov nadaljnji razvoj.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.