Predstavniki filmske industrije in športnih lig proti 13. členu Direktive
Kdo sploh še podpira 13. člen Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu?
Uporabnikom, neodvisnim ustvarjalcem, akademikom in strokovnjakom, ki že nekaj časa opozarjajo na posledice, ki jih problematična določba prinaša, so se sedaj pridružili še veliki imetniki pravic. 1. decembra 2018 so predstavniki filmske industrije in športnih lig na evropskih tleh podali skupno izjavo, v kateri so izrazili ogorčenje nad smerjo, v katero gre trialog glede t. i. določbe o vrednostni vrzeli (“Value Gap provision”). Ker menijo, da bo določba koristila samo velikim spletnim platformam, želijo biti od njenega področja uporabe izvzeti.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.