Premiki v odprti znanosti v ZDA in Sloveniji
Urad Bele hiše za znanost in tehnologijo je posodobil memorandum iz leta 2013, ki brez dodatnih ovir in takoj ob objavi zagotavlja prost dostop javnosti do rezultatov javno financiranih raziskav in do raziskovalnih podatkov – tudi v strojno berljivem formatu. Na Washington College of Law in PIJIPov Project on the right to research and international copyright, kjer sodeluje tudi IPI, so ureditev pozdravili kot dobrodošlo in poudarili, da bi morala biti javna dostopnost znanstvenega dela, financiranega iz javnih virov, univerzalna.
Tudi v Sloveniji se na podlagi Uredbe Horizon Europe in Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovativni dejavnosti sprejema uredba vlade o odprti znanosti, ki bo podrobneje uredila praktična vprašanja v zvezi z odprtim dostopom. Uredba bi sicer v skladu z 99. členom ZZrID morala biti izdana najpozneje do aprila 2022.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.