Prvi dialog deležnikov o 17. členu nove DSM Direktive
V preteklem tednu je Evropska Komisija organizirala prvi dialog z deležniki v skladu s 17. členom Direktive 2019/790 o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Skladno z 10. odstavkom 17. člena je Evropska Komisija namreč dolžna organizirati dialoge, v katerih se razpravlja o najboljših praksah za sodelovanje med ponudniki storitev deljenja vsebin na spletu in imetniki pravic.
Dialog je potekal v Bruslju v torek, 15. 10. 2019. Nanj so bile povabljene številne organizacije deležnikov, ki predstavljajo predvsem imetnike avtorskih pravic, ponudnike storitev spletne delitve vsebin (OCSSP), potrošnike in združenja za varstvo temeljnih pravic. Celoten seznam povabljenih organizacij je na voljo tukaj.
Celodnevni dialog je bilo možno spremljati v živo preko spleta na spletni strani Evropske Komisije, na kateri je dostopen tudi posnetek celotnega dialoga. Udeleženci so razpravljali predvsem o ukrepih za zmanjšanje škode, ki jo lahko povzročijo filtri za nalaganje vsebine na spletne platforme.
Več informacij o dialogu je na voljo tukaj.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?
Inštitut za intelektualno lastnino in Danes je nov dan sta ob podpori zavoda Aksioma in Creative Commons v sredo, 20. januarja 2021 uspešno organizirala dogodek Dan odprtega znanja 2021, na katerem smo se pogovarjali o novi Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu, izjemah in omejitvah za izobraževanje, raziskovalne knjižnice in podatkovno analitiko, ter posebej o kontroverznem 17. členu, ki ureja novo obveznost za spletne platforme.