Prvo poročilo o delu Ad-hoc Komiteja za umetno inteligenco
Pred skoraj natanko enim letom je pod okriljem Sveta Evrope bil ustanovljen Ad-hoc Komite za umetno inteligenco (CAHAI), katerega glavna naloga je analiza možnosti vzpostavitve pravnega okvira za razvoj, zasnovo in uporabo umetne inteligence v skladu s standardi demokracije, varstva človekovih pravic in vladavine prava. Dne 23. 9. 2020 je Komite Ministrov Sveta Evrope potrdil prvo poročilo o dosedanjem delu CAHAI.
Poročilo o delu predvideva jasne korake, s katerimi bo mogoče doseči pravni instrument, ki bo vpeljal širšo uporabo umetne inteligence in hkrati spoštoval človekove pravice, vladavino prava in demokracijo in ki je še toliko pomembnejši v luči pandemije COVID-19. Ugotovitve iz poročila bo CAHAI predvidoma obravnaval na tretjem plenarnem srečanju decembra, leta 2021 pa je predviden proces usklajevanja z deležniki, ki bo predvidoma pripeljalo do sprejetja končnih elementov pravnega okvira za uporabo umetne inteligence.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.