Regulacija umetne inteligence – etični vidik in temeljne pravice
20. julija 2021 bo Ministrstvo za pravosodje Republike Slovenije gostilo virtualno konferenco, ki se bo osredotočila na učinkovito zaščito temeljnih pravic pri urejanju umetne inteligence v Evropi in širše. Dogodek bo moderirala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M., ustanoviteljica in vodja Inštituta za intelektualno lastnino, ki je tudi vodja skupine za upravljanje s podatki pri Globalnem partnerstvu za umetno inteligenco (GPAI).
Prvi panel bo posvečen EU perspektivi, zlasti predlogu Komisije glede Akta o umetni inteligenci. Nastopili bodo:
– Michael O’Flaherty, direktor Agencije za temeljne pravice,
– Joanna Bryson, profesorica etike in tehnologije, Center za digitalno upravljanje na šoli Hertie,
– Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti v Republiki Sloveniji in član izvršnega odbora Equinet,
– Kilian Gross, vodja enote za razvoj in usklajevanje politike umetne inteligence, GD CONNECT, Evropska komisija,
– Dr. Joanna Bryson, profesorica etike in tehnologije, Center za digitalno upravljanje na šoli Hertie,
– Matthias Spielkamp, soustanovitelj in izvršni direktor, AlgorithmWatch,
– Catelijne Muller, LL.M., soustanoviteljica in predsednica ALLAI.
Drugi panel pa mednarodni perspektivi z namenom primerjave pristopov različnih regionalnih in mednarodnih organizacij ter spodbujanja njihovega sodelovanja na tem področju. Nastopili bodo:
– Louisa Klingvall, vodja skupine v enoti za temeljne pravice, GD za pravosodje in potrošnike, Evropska komisija,
– Dr. David Leslie, vodja etične teme na Inštitutu Alan Turing, član urada CAHAI,
– Karine Perset, vodja enote za umetno inteligenco pri oddelku OECD za politiko digitalnega gospodarstva (Observatorij za politiko umetne inteligence, mreža strokovnjakov za umetno inteligenco),
– Dr. Marielza Oliveira, direktorica za partnerstva in spremljanje operativnih programov, UNESCO,.
– Prof. Dr. John Shawe Taylor, direktor IRCAI – Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco pod pokroviteljstvom Unesca
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.