Sestanek skupine za avtorske pravice CENL v Londonu
V britanski nacionalni knjižnici (The British Library) je včeraj potekal sestanek skupine za avtorske pravice pri CENL (Conference of European National Libraries). CENL je mreža 48 nacionalnih knjižnic iz 45 evropskih držav. V skupini zelo intenzivno sodeluje tudi Nacionalna univerzitetna knjižnica (NUK), ki jo že vsa leta v tej skupini zastopa dr. Maja Bogataj Jančič v imenu NUK-a.
Na tem sestanku je posebna tema problematika implementacije Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu, kjer dr. Maja Bogataj Jančič posebej predstavlja problematiko izjeme za izobraževanje, ki je urejena v 5. členu direktive. Ta izjema bo omogočila prosto uporabo avtorskih del v digitalni obliki za namen ilustracije pri poučevanju. Poleg tega so za nacionalne knjižnice ključnega pomena zlasti določbe o besedilnem in podatkovnem rudarjenju (3. in 4. člen) in izjema varstva kulturne dediščine (6. in 8.-12. člen), katerih koristniki bodo lahko ustanove za varstvo kulturne dediščine, kamor spadajo tudi knjižnice. Izjema besedilnega in podatkovnega rudarjenja bo zagotovila pravno podlago za rudarjenje po velikih količinah besedil, drugih vsebinah in po podatkovnih virih, ki so lahko koristni za študije in raziskave. Zaradi izjeme varstva kulturne dediščine pa bodo lahko knjižnice prek procesov digitalizacije avtorska dela dale na voljo na spletu in s tem širši javnosti omogočile dostop do del, ki so sicer zaprta v njihovih arhivih.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.