Slovenija ena od ustanovnih članic Globalnega partnerstva za umetno inteligenco
Globalno partnerstvo za umetno inteligenco (GPAI) je mednarodna iniciativa, katere namen je zagotavljati odgovorno uporabo in razvoj umetne inteligence, predvsem ob spoštovanju človekovih pravic in raznolikosti, ter inovacij in gospodarske rasti.
GPAI, katerega sekretariat bo imel sedež na OECD v Parizu, bo med seboj povezal vrhunske strokovnjake in podpiral raziskave in projekte predvsem v povezavi z naslednjimi temami:
– odgovorna umetna inteligenca;
– upravljanje s podatki;
– prihodnost dela;
– inovacije in trženje;
– uporaba umetne inteligence za spopadanje s COVID-19.
Med ustanovnimi članicami GPAI so, poleg Slovenije, še: Avstralija, Francija, Indija, Italija, Japonska, Kanada, Mehika, Nemčija, Nova Zelandija, Republika Koreja, Singapur, Združeno kraljestvo, ZDA in Evropska unija. Vse članice so se v Skupni izjavi GPAI zavezale, da bodo podpirale odgovorno in na človeka osredotočeno uporabo umetne inteligence ob spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
V delovnih skupinah GPAI bo sodelovalo kar devet slovenskih strokovnjakov, med njimi tudi dr. Maja Bogataj Jančič!
Več o tem si lahko preberete tudi na spletni strani Ministrstva za izobraževanje znanost in šport.
ChatGPT s svojo naprednostjo zastavlja težka vprašanja s področja avtorstva kot tudi z s področja etike v znanosti (in tudi na drugih področjih, kjer se zahteva samostojno delo).
Kako avtorsko pravo omejuje pravico do izobraževanja in znanstvenega raziskovanja?
Communia je junija 2022 začela s tekmovanjem za najboljšo implementacijo Direktive o avtorskih in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu (DSM Direktiva). “Eurovision DSM contest” je namenjen sledenju implementacije DSM Direktive v 27 državah članicah EU.
Knowledgerights21 organizira webinar na temo odprtih izjem z vidika evropskega avtorskega prava, ki bo potekal 13. februarja 2023 med 11:00 in 12:30.