Slovenija je prejela opozorilo Evropske komisije, da zamuja z implementacijo DSM Direktive
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.
Države članice imajo zdaj na voljo dva meseca, da sprejmejo primerne nacionalne ukrepe, s katerimi v celoti implementirajo DSM Direktivo v nacionalni pravni red, sicer lahko Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje s tožbo zaradi neizpolnitve obveznosti na podlagi 260. člena Pogodbe o delovanju EU (PDEU). Slovenija mora pri tem upoštevati navodila, ki jih je Sodišče podalo v nedavni sodbi v zadevi C-401/19 glede implementacije ključnega 17. člena DSM Direktive, in pripombe številnih raziskovalcev in izobraževalcev glede izjem in omejitev. Da bo pravilno implementirala določbe DSM Direktive, mora Slovenija zavarovati temeljne pravice na zakonski ravni s konkretnimi varovalkami in o popolni implementaciji obvestiti Komisijo. S tem se bo izognila morebitnim finančnim sankcijam, ki ji jih Sodišče lahko naloži na podlagi 3. odst 260. člena PDEU zaradi neizpolnitve obveznosti.
V torek, 17. 10. 2023, s spremljevalno delavnico v sredo, 18. 10. 2023, je potekal že 4. Dan odprtega znanja. Letos je potekal v organizaciji Open Data and Intellectual Property Institute (ODIPI) in ob podpori Knowledge Rights 21 (KR21).
Vabimo vas na že četrti dan odprtega znanja in delavnico, kjer bomo s strokovnjaki iz različnih evropskih držav obravnavali pravne podlage za podatkovno analitiko, ki je ključni del strojnega učenja in s tem povezane umetne inteligence. Poleg tega bomo predstavili odprto znanost v teoriji in praksi tako v Sloveniji kot tudi v nekaterih državah Zahodnega Balkana. Na dogodek vabimo tako predstavnike raziskovalnih in izobraževalnih institucij iz Slovenije in držav Zahodnega Balkana kot tudi zainteresirano javnost. Pridružite se nam in se poglobite v svet inovativnih pristopov ter najnovejših spoznanj na področju odprtega znanja.
Dr. Maja Bogataj Jančič, priznana strokovnjakinja za avtorsko pravo, se je pridružila Berkman Klein Centru za internet in družbo na Harvard University, kjer bo delovala kot pridružena raziskovalka (affiliate) naslednji dve leti.
V petek, 6. 10. 2023, je potekal seminar »Praktične izkušnje pri razreševanju avtorskih pravic sodobnih knjižnih del«. Seminar je obravnaval relevantna vprašanja, ki se tičejo dostopanja uporabnikov do književnih del v digitalni obliki.