Slovenija v postopku zaradi neizpolnitve obveznosti
Evropska Unija je Marakeško pogodbo o olajšanem dostopu do književnih del za slepe slabovidne ali osebe z drugimi težavami z branjem uradno ratificirala oktobra letos.
Čeprav je kot končni rok za njeno implementacijo v notranje pravne rede držav članic prek Direktive 2017/1564 določila 12. oktober 2018, večina držav članic do tega trenutka tega še ni storila. Evropska komisija se je zato odločila začeti postopek zaradi neizpolnitve obveznosti proti 17 državam članicam, ki svoje obveznosti še niso izpolnile, med katerimi je tudi Slovenija. Sicer je predlog spremembe Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (novela ZASP-H), ki naj bi prinesel potrebne spremembe, že bil predstavljen in je bil v javni obravnavi do 30. novembra 2018. Več o Marakeški pogodbi in implementaciji direktive si lahko preberete v številkah 45/46 in 48 Pravne prakse, pod rubriko avtorsko pravo.
Dne 18. marca 2021 bo dr. Maj Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Univerzi v Mariboru predavala o pravnih in etičnih vidikih avtorstva strokovnih in znanstvenih člankov. Predavanje bo namenjeno zaposlenim na Univerzi v Mariboru.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?