Smernice Communie za implementacijo Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu
Communia je nedavno objavila smernice za implementacijo direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Smernice pojasnjujejo različne določbe nove direktive in dajejo predloge o tem, za kaj se je potrebno zavzemati med implementacijo določb direktive v državah članicah EU.
Predlogi Communie so primarno namenjeni svetovalcem in zakonodajalcem držav članic, njihov vsesplošni cilj pa je širitev in okrepitev pravic uporabnikov na nacionalni ravni.
Communia je pri oblikovanju smernic sodelovala z LIBER (člena 3 in 4), pri katerem je sodeloval tudi IPI oziroma dr. Maja Bogataj Jančič, IFLA (člen 6) in Europeano (člena 8 in 11). Smernice so del širšega implementacijskega projekta Communie in njenih članov Centrum Cyfrowe in Wikimedia, ki vključuje vrsto dejavnosti z namenom, da se zagotovi, da lokalne skupnosti držav članic sodelujejo v zakonodajnih postopkih.
Communia je izpostavila dele direktive, ki bi jih bilo potrebno še dodatno izpopolniti.
Dve leti in pol javnih razprav o novi direktivi o avtorskih pravicah je bilo v veliki meri osredotočenih na problematične določbe direktive (pravice založnikov in filtri za nalaganje). Vendar direktiva vključuje tudi številne določbe, ki na območju EU izboljšujejo obstoječa pravila o avtorskih pravicah (dodane so številne nove izjeme in zaščite avtorskih pravic v javni domeni).
Medtem, ko bodo morale države članice implementirati vse problematične določbe nove direktive o avtorskih pravicah, še vedno ostane nekaj manevrskega prostora za pomembne izboljšave, pri tem pa se lahko sprejmejo nekateri ukrepi za ublažitev najbolj spornih določb direktive. Države članice EU morajo do 7.6.2021 implementirati direktivo v svoje nacionalne zakone.
Internet Archive je neprofitna organizacija, ki vzdržuje arhiv Open Library, indeks digitalnih knjižnic, in si prizadeva za ohranjanje znanja. Ker so številna dela v Internet Archive varovana z avtorskimi pravicami, arhiv uporablja sistem nadzorovane digitalne izposoje (controlled digital lending), ki temelji na upravljanju digitalnih pravic (digital rights management) za preprečevanje nepooblaščenega prenosa ali kopiranja knjig, ki so varovane z avtorskimi pravicami. Marca 2020 je Internet Archive zaradi okoliščin v zvezi s pandemijo COVID-19 vzpostavil zasilno nacionalno knjižnico (National Emergency Library), s čimer je odpravil čakalne sezname, ki se uporabljajo v Open Library in razširil dostop do knjig za vse bralce. Zasilna nacionalna knjižnica je junija 2020 naletela na tožbo štirih knjižnih založnikov in bila dokončno zaprta.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.