Smernice Communie za implementacijo Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu
Communia je nedavno objavila smernice za implementacijo direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Smernice pojasnjujejo različne določbe nove direktive in dajejo predloge o tem, za kaj se je potrebno zavzemati med implementacijo določb direktive v državah članicah EU.
Predlogi Communie so primarno namenjeni svetovalcem in zakonodajalcem držav članic, njihov vsesplošni cilj pa je širitev in okrepitev pravic uporabnikov na nacionalni ravni.
Communia je pri oblikovanju smernic sodelovala z LIBER (člena 3 in 4), pri katerem je sodeloval tudi IPI oziroma dr. Maja Bogataj Jančič, IFLA (člen 6) in Europeano (člena 8 in 11). Smernice so del širšega implementacijskega projekta Communie in njenih članov Centrum Cyfrowe in Wikimedia, ki vključuje vrsto dejavnosti z namenom, da se zagotovi, da lokalne skupnosti držav članic sodelujejo v zakonodajnih postopkih.
Communia je izpostavila dele direktive, ki bi jih bilo potrebno še dodatno izpopolniti.
Dve leti in pol javnih razprav o novi direktivi o avtorskih pravicah je bilo v veliki meri osredotočenih na problematične določbe direktive (pravice založnikov in filtri za nalaganje). Vendar direktiva vključuje tudi številne določbe, ki na območju EU izboljšujejo obstoječa pravila o avtorskih pravicah (dodane so številne nove izjeme in zaščite avtorskih pravic v javni domeni).
Medtem, ko bodo morale države članice implementirati vse problematične določbe nove direktive o avtorskih pravicah, še vedno ostane nekaj manevrskega prostora za pomembne izboljšave, pri tem pa se lahko sprejmejo nekateri ukrepi za ublažitev najbolj spornih določb direktive. Države članice EU morajo do 7.6.2021 implementirati direktivo v svoje nacionalne zakone.
V petek, 23. 6. 2023 je potekal spletni seminar z naslovom “Avtorsko-pravna podlaga za usposabljanje generativne umetne inteligence”, ki je bil ustanovni dogodek neformalne raziskovalne mreže v regiji na področju avtorskih pravic. Sodelovali so raziskovalci iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Herzegovine, Srbije in Severne Makedonije. Dogodek je del nacionalne iniciative Open Knowledge Day in nacionalnega in regionalnega koordinatorstva, ki ju izvaja ODIPI pod pokroviteljstvom Knowledge Rights 21.
Novo poročilo projektnega partnerja SPARC Europe v okviru programa Knowledge Rights 21 je že objavljeno.
Inštitut za odprte podatke in intelektualno lastnino ODIPI v okviru nacionalne in regionalne koordinacije, ki jo pod okriljem Knowledge Rights 21 programa izvaja dr. Maja Bogataj Jančič, organizira spletni seminar na temo avtorsko-pravne izjeme za besedilno in podatkovno rudarjenje (text and data mining copyright exception), z naslovom “Copyright-legal basis for training generative AI”.
Vlada RS je izdala Uredbo o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti in jo objavila 29. 5. 2023 v Uradnem listu RS.