Smernice Communie za implementacijo Direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu
Communia je nedavno objavila smernice za implementacijo direktive o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Smernice pojasnjujejo različne določbe nove direktive in dajejo predloge o tem, za kaj se je potrebno zavzemati med implementacijo določb direktive v državah članicah EU.
Predlogi Communie so primarno namenjeni svetovalcem in zakonodajalcem držav članic, njihov vsesplošni cilj pa je širitev in okrepitev pravic uporabnikov na nacionalni ravni.
Communia je pri oblikovanju smernic sodelovala z LIBER (člena 3 in 4), pri katerem je sodeloval tudi IPI oziroma dr. Maja Bogataj Jančič, IFLA (člen 6) in Europeano (člena 8 in 11). Smernice so del širšega implementacijskega projekta Communie in njenih članov Centrum Cyfrowe in Wikimedia, ki vključuje vrsto dejavnosti z namenom, da se zagotovi, da lokalne skupnosti držav članic sodelujejo v zakonodajnih postopkih.
Communia je izpostavila dele direktive, ki bi jih bilo potrebno še dodatno izpopolniti.
Dve leti in pol javnih razprav o novi direktivi o avtorskih pravicah je bilo v veliki meri osredotočenih na problematične določbe direktive (pravice založnikov in filtri za nalaganje). Vendar direktiva vključuje tudi številne določbe, ki na območju EU izboljšujejo obstoječa pravila o avtorskih pravicah (dodane so številne nove izjeme in zaščite avtorskih pravic v javni domeni).
Medtem, ko bodo morale države članice implementirati vse problematične določbe nove direktive o avtorskih pravicah, še vedno ostane nekaj manevrskega prostora za pomembne izboljšave, pri tem pa se lahko sprejmejo nekateri ukrepi za ublažitev najbolj spornih določb direktive. Države članice EU morajo do 7.6.2021 implementirati direktivo v svoje nacionalne zakone.
Dne 18. marca 2021 bo dr. Maj Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. na Univerzi v Mariboru predavala o pravnih in etičnih vidikih avtorstva strokovnih in znanstvenih člankov. Predavanje bo namenjeno zaposlenim na Univerzi v Mariboru.
V potrošniško naravnanem svetu in ob sunkovitem razmahu družbenih omrežij postaja za podjetja vedno pomembneje, da svoje produkte približajo strankam. Eden izmed najučinkovitejših načinov za to je že nekaj časa komercialno izkoriščanje javne podobe znanih oseb, predvsem športnikov. Uporaba javne podobe športnikov brez ustrezne pravne podlage pa lahko prinese tudi težave, na kar so nedavno opozorili nekateri nogometaši, na čelu s kontroverznim Zlatanom Ibrahimovićem.
V četrtek 4. februarja 2021 bo ARNES organiziral spletni dogodek z naslovom “Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice”, na katerem bo predavala dr. Maja Bogataj Jančič, LL.M., LL.M. Vabljeni!
Slovenija bo v drugi polovici leta 2021 drugič predsedovala Svetu EU, kar za Slovenijo pomeni predvsem obveznosti vodenja dela Sveta EU, usmerjanje zakonodajnega dela EU in oblikovanje skupnih stališč Sveta EU za pogovore z Evropskim parlamentom kot sozakonodajalcem in Evropsko komisijo. V ta namen je junija 2020, skupaj z Nemčijo in Portugalsko, sprejela program predsedovanja Svetu EU. Slovenija se torej na predsedovanje Svetu EU že nekaj časa aktivno pripravlja, toda kaj, če sploh kaj, bo to pomenilo za avtorskopravno ureditev izobraževanja?