Sprejeto končno besedilo Direktive
Pogajanja v trialogu so se po 30 mesecih zaključila in sprejeto je bilo končno besedilo Direktive o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ki ni najboljše.
Rezultat je sledeč:
1) 13. člen:
– komercialne spletne strani in aplikacije, na katere uporabniki nalagajo svojo vsebino, si bodo morale po najboljših močeh prizadevati predhodno pridobiti licence za naloženo vsebino,
– razen nekaterih zelo ozko določenih izjem, bodo morale platforme uporabljati filtre za odstranjevanje nepooblaščenega kopiranja avtorskopravno zaščitenih vsebin,
– v primeru, da bo sodišče ugotovilo neskladnost z zahtevami po licenciranju in filtriranju, bo platformi lahko naprtilo neposredno odgovornost za kršitve.
2) 11. člen:
– reproduciranje več kot zgolj “posameznih besed in zelo kratkih povzetkov” novic (na primer snippetov) bo zahtevalo sklepanje licenčnih pogodb,
– ta določba ne bo omejena samo na spletne iskalnike in agregatorje novic, ampak se bo uporabljala tudi za strani posameznikov, manjših družb in neprofitnih organizacij.
3) Ostale določbe:
– tekstovno in podatkovno rudarjenje: imetniki pravic bodo lahko vsakega, razen raziskovalnih organizacij, izključili od podatkovnega rudarjenja njihovih del,
– pravica avtorja do sorazmernega nadomestila: pogodbe o popolnem odkupu bodo ostale pravilo,
– dostop do kulturne dediščine: knjižnice bodo lahko objavile na spletu dela izven prometa in muzeji ne bodo mogli več zahtevati avtorske pravice na fotografijah zelo starih slik.”
In kaj je naslednji korak? Pogajalci Parlamenta in Sveta bodo morali pridobiti podporo še znotraj svojih vrst. Postopek v Parlamentu se bo začel po potrditvi s strani Odbora za pravne zadeve, ki bo odločal v torek, 26. februarja. Nato bodo nacionalne vlade držav članic glasovale v Svetu. Na koncu bo predvidoma konec marca ali začetek aprila prišlo do plenarnega glasovanja v Parlamentu, kjer je predlog direktive lahko potrjen, spremenjen ali, v najboljšem možnem scenariju, zavrnjen.
Na 43. zasedanju Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (v nadaljevanju Stalni odbor) je bil vendarle narejen bistven napredek glede tem, za katere se zavzema tudi koalicija A2K (Access to Knowledge Coalition), katere član je tudi IPI. Letošnje zasedanje je bilo najbolj produktivno zasedanje Stalnega odbora glede vprašanj izjem in omejitev. James Love (Knowledge Ecology International), dolgoletni opazovalec pri WIPO, je izid in vpliv skupnosti javnega interesa opisal kot najmočnejši vse od sklenitve Marakeške pogodbe, ki je prinesla globalne izjeme od avtorskih pravic v korist slepih in slabovidnih, dalje.
Danes, 17. marca 2023, se v zlati predavalnici Pravne fakultete v Ljubljani odvija simpozij na temo prava v informacijski družbi. Dr. Maja Bogataj Jančič bo na simpoziju predstavila avtorskopravne vidike umetne inteligence.
Tretji dan 43. zasedanja Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43) je namenjen temi avtorskopravnih izjem in omejitev, še posebej v povezavi s pravico do raziskovanja.
V Ženevi med 13. in 17. marcem 2023 poteka 43. zasedanje Stalnega odbora WIPO za avtorsko in sorodne pravice (WIPO Standing Committee on Copyright and Related Rights, SCCR43). Inštitut za intelektualno lastnino ima od leta 2022 status stalnega opazovalca pri WIPO in je tudi član Access to Knowledge Coalition (A2K koalicija).