Študija o nastajajočih vprašanjih o kolektivnem upravljanju licenc v digitalnem okolju
Evropska komisija je 23. novembra 2021 objavila dve poročili na področju avtorskih pravic, kot zahtevata direktivi 2014/26/EU (CRM Direktiva) in 2019/790 (DSM Direktiva). Podpirata ju dve študiji: Študija o nastajajočih vprašanjih o kolektivnem upravljanju licenc v digitalnem okolju in Študija o izbranih vprašanjih v zvezi z uporabo CRM Direktive.
Študija o nastajajočih vprašanjih o kolektivnem upravljanju licenc v digitalnem okolju obravnava dve ločeni vprašanji, povezani s kolektivnim upravljanjem avtorsko zaščitenih del. Prvi del se osredotoča na različne mehanizme kolektivnega licenciranja z razširjenim učinkom, ki se uporabljajo v državah članicah. Drugi del se nanaša na uporabo CRM direktive, s posebnim poudarkom na razvoju večozemeljskega licenciranja pravic v glasbenih delih za spletno uporabo na notranjem trgu.
Kolektivne licence z razširjenim učinkom (CLEE) že dolgo obstajajo v več državah članicah, vendar so bili njihovi pogoji po pravu EU usklajeni šele pred kratkim, in sicer s 12. členom DSM direktive.
Slovenski Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) trenutno ne vključuje kolektivnega licenciranja s razširjenim učinkom, vendar se bo to spremenilo z implementacijo DSM direktive.
Študija podpira zgornja poročila Komisije. Komisiji zagotavlja elemente za podporo tekoči analizi kolektivnega licenciranja z razširjenim učinkom na različnih trgih, tako da obravnava uporabo mehanizmov CLEE v različnih državah članicah.
Poročila in študije najdete tukaj.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.