Evropski parlament sprejel pravila o skupnem patentu
Evropski poslanci so 11. decembra 2012 potrdili zakonodajni paket o skupnem evropskem patentu.
Paket je sestavljen iz treh elementov: uredbe, ki uvaja sistem enotnega patenta, pravil o prevajanju evropskih patentov ter mednarodnega sporazuma o ustanovitvi enotnega patentnega sodišča. Ideja o enotnem evropskem patentu je sicer nastala že leta 1957, zadnji poskus za njeno uresničitev pa je spodletel leta 2004 zaradi jezikovnih vprašanj. Ta so očitno ostala problematična tudi v letošnjem paketu, saj se Italija in Španija sistemu enotnega patenta za zdaj nista pridružili.
Enotni patent bo sicer mogoče vložiti v angleščini, nemščini ali francoščini ter bo tudi na voljo v teh treh jezikih. Kljub temu so evropski parlamentarci v izjavi za javnost sprejetje paketa, ki začne veljati 1. januarja 2014 oziroma ko ga ratificira 13 držav pogodbenic, predstavili kot velik uspeh, ki naj bi stroške pridobitve patenta na evropski ravni zmanjšal za kar 80%. Tako naj bi sistem postal konkurenčnejši ameriškemu ter japonskemu, kjer je bilo patent mogoče pridobiti ceneje kot v Evropski uniji.
Viri: Izjava za javnost Evropskega Parlamenta, Vprašanja in odgovori.
Francoska vlada ima nov načrt za Evropo, s katerim bi se EU lahko pomerila z ameriškimi tehnološkimi velikani: t.i. “digital commons“.
The International Association of Library Associations and Institutions (IFLA), PAC Centre for digital preservation pri Nacionalni knjižnici Poljske, organizira serijo desetih spletnih seminarjev na temo digitalizacije.
Communia, nevladna strokovna organizacija, ki se zavzema za širjenje javne domene in dostop ter ponovno uporabo kulture in znanja, je izdala dvajset novih priporočil za javno domeno v naslednjem desetletju.
DSM Direktiva je začela veljati junija 2019, rok za implementacijo pa je potekel 7. junija 2021. Komisija je 23. junija 2021 začela postopek za ugotavljanje kršitev in Sloveniji ter kar 22 drugim državam članicam, ki je niso obvestile o popolnem prenosu direktive, poslala uradne opomine. Slovenija sedaj ostaja v družbi še 13 držav članic, zoper katere Komisija postopek ugotavljanja kršitev nadaljuje. Tako je 19. 5. 2022 Komisija Belgiji, Bolgariji, Cipru, Danski, Grčiji, Franciji, Latviji, Poljski, Portugalski, Sloveniji, Slovaški, Finski in Švedski posredovala obrazloženo mnenje.