Umetna inteligenca in intelektualna lastnina – pogled odvetnikov
26. avgusta 2021 bo Center za politiko in upravljanje intelektualne lastnine (CIPPM) organiziral delavnico, katere namen je raziskati praktične pomisleke in vprašanja intelektualne lastnine, s katerimi se soočajo podjetja, ki ustvarjajo izdelke in opravljajo storitve s pomočjo umetne inteligence. Na delavnici bodo predstavljni pogledi odvetnikov, dr. Maja Bogataj Jančič pa bo dogodek odprla s predstavitvijo dela, ki ga opravlja Delovna skupina za upravljanje podatkov Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI). Vljudno vabljeni!
Delavnico bo vodil Benjamin White (CIPPM). Po uvodnih besedah Maje se bosta Jonas Holm (DLA Piper – Stockholm) in Andrew Katz (Moorcrofts) pogovarjala o vsakodnevnih vprašanjih s področja umetne inteligence in intelektualne lastnine.
Pridružitev dogodku je brezplačna, dogodek pa bo potekal prek Zooma 26. avgusta 2021, od 14.00 do 15.30. Registracija je potrebna po e -pošti: cippm@protonmail.com.
O slovenskih vidikih uvajanja načel odprte znanosti se bo razpravljalo na 1. nacionalnem dogodku projekta »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, ki bo potekal v četrtek, 5. oktobra 2023, od 9:00 do 15:00 v atriju ZRC SAZU, Novi trg 2, 1000 Ljubljana.
Globalno partnerstvo na področju umetne inteligence (the Global Partnership on Artificial Intelligence – GPAI) je mednarodna iniciativa z več deležniki, ki si prizadeva usmerjati odgovoren razvoj in uporabo umetne inteligence na temelju človekovih pravic, vključevanja, raznolikosti, inovacij in gospodarske rasti.
Dr. Maja Bogataj Jančič je 16. septembra 2023 sodelovala na dogodku @Re:Source MAH – 10. Mednarodni konferenci o zgodovini medijske umetnosti, znanosti ter tehnologije v Benetkah. Program je bil razdeljen na več kategorij (“tracks”), in sicer na vprašanje dokumentacije in ohranjanja medijskih umetnosti; podnebnih sprememb; pionirjev medijskih umetnosti; in zgodovine medijskih umetnosti v muzejih.
Ameriški Urad za intelektualno lastnino (angl. The U.S. Copyright Office) je vnovič zavrnil zahtevo po registraciji umetniškega dela, ustvarjenega z umetno inteligenco. Umetnik Jason M. Allen je bil tudi v drugem poskusu registracije slike »Théâtre D’opéra Spatial« kot avtorskega dela neuspešen, saj delo vsebuje več kot zgolj zanemarljiv delež vsebine, generirane s pomočjo umetne inteligence.